تهران - بلوار اندرزگو - خ سلیمانی غربی - بن بست لادن - پلاک 9
 • تلفن تماس 02122394997

 • آدرس ایمیل

با چهار طراحی خارق العاده نمای کرتین وال ملاقات کنید

چهار طراحی خارق العاده کرتین وال

در طراحی پنجره‌ها، از روم باستان تا ساخت کلیسای جامع گوتیک با آن شیشه‌های رنگی‌اش و حتی تا دیوارهای شیشه‌ای ساخته شده در قرن‌ گذشته، شاهد این هستیم که معماران در تمام دوره‌ها و طرح‌های ماندگار، تلاش کرده‌اند تا با استفاده از شیشه، بیش‌ترین بهراه مندی از نور طبیعی و نور روز برای روشن کردن فضای داخلی را برده اند و اتصال این فضا به دنیای خارج است.معماری فوق العاده گلیسای گوتیک

حالا نیز پس از گذشت سال‌های سال، طراحی مهندسان و معماران برای نماها، بیش‌تر به سمت استفاده از شیشه پیش می‌رود. با پیشرفت تکنولوژی امروزه دیگر شیشه آن ماده سخت و گران‌ بهای سابق نیست و می‌توان طرح‌های بیش‌تر و خلاقانه‌تری با آن‌ها پیاده کرد. شیشه‌ها را امروزه می‌توان قوی‌تر، خالص‌تر و باریک‌تر از همیشه تولید کرد تا جایی که حتی معماران می‌توانند با آن‌ها مجسمه‌های شیشه‌ای بسازند.

نمای ساختمان شاید از نظر برخی از افراد بی اهمیت باشد، اما باید بدانید که نما هویت یک ساختمان را شکل می‌دهد و نشان دهنده شخصیت ساختمان است. مهم نیست مصالح به کار رفته در نمای ساختمان چه باشد، سرامیک، شیشه، سنگ، آجر و … همه و همه می‌توانند به ساختمان شکل دهند و هویت ببخشند. یکی از نماهایی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، نمای شیشه‌ای و نمای کرتین وال است.

نماها می‌توانند با جزئیاتی که در خود دارند به طور کلی فضا و شکل ساختمان را تغییر دهند. نمای شیشه‌ای و نمای کرتین وال به خاطر شیشه‌های به کار رفته در آن نور و منظره ساختمان را به شکل جدی تغییر می‌دهند و در گرما و سرمای داخل ساختمان هم موثرند. کرتین وال‌ها برای ساختمان‌های چندین طبقه و بلند مرتبه تعبیه شده‌اند و در زیبایی‌ این ساختمان‌ها بسیار تاثیر گذارند و همچنین مسائل سازه‌ای نمای کرتین وال به کم کردن هزینه‌ها و بارهای مرده ساختمان بسیار کمک می‌کند.

نمای کرتین وال به خاطر سازه آلومینیومی و شیشه‌هایش می‌تواند با مصالح دیگری تلفیق شود و دست طراحان را باز گذاشته است تا خلاقیت خود را نشان دهند و طراحی‌های نوین و خارق العاده‌ای را از خود به جای بگذارند. در این نوشته قرار است با چهار طراحی خارق العاده نمای کرتین وال ملاقات کنید.

اگر می‌خواهید بدانید آیا نمای کرتین وال برای بنای شما مناسب است؟ یا خیر می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 • Emporia
 • Wingårdh Arkitektkontor AB
 • Malmö, Sweden

این سازه که یک مرکز خرید بزرگ در مالمو سوئد است، در واقع بخشی از طرح جامع شهر مالمو بوده که برای احیا و زیباسازی شهر طراحی و پیاده‌سازی شده است. در این طرح هدف این بود که از طریق احیای پروژه‌های تجاری، اداری و مسکونی شهر، به شهر مالمو روحی دوباره ببخشند.

این سازه با نمای شیشه‌ای که به رنگ طلا است و هندسه پیچیده‌ای که دارند، چهره‌ای منحصر به فرد و فوق‌العاده به خود اختصاص داده است. در این هندسه پیچیده 567 قالب گچ‌گیری شده به 815 شیشه منحنی متصل شده و این چهره جذاب و نمای بی نظیر را پدید آورده است. در بین شیشه‌های این ساختمان ورقه‌های کهربا به کار رفته است تا با کم‌ترین میزان کاهش شفافیت، رنگی واضح و با شکوه را مشاهده کنید.

طراحی نمای شیشه‌ای ساختمان امپوریابرای آشنایی با با انواع نمای کرتین وال می‌توانید به مقاله آن مراجعه فرمایید.

 • Louis Vuitton Foundation
 • Gehry Partners
 • Paris France

موزه فرهنگی و هنری بنیاد لوئیز ویتون در حاشیه Jardin d’Aclimatation در پاریس یکی دیگر از طراحی‌های خارق‌العاده کرتین وال در دنیا است. این ساختمان الهام‌بخش معماری‌ها و منظره‌های ساختمان‌های قرن نوزدهم برای هر بیننده‌ای است و فضای آن دوران را یادآور می‌شود؛ ساختمانی که گویا یک کشتی شیشه‌ای روبه‌روی شماست. به گفته معمار این ساختمان، شفافیت و حس اسپرت بودن آن، به قدری است که شما می‌توانید انعکاس آب، جنگل‌ها، باغ‌ها و حتی تغییرات نور را در آن مشاهده کنید و از دیدن این همه زیبایی لذت ببرید.

سایبان خمیده روی این ساختمان دوازده بادبان کشتی را در خود جای داده که همین بادبان‌ها شامل 3600 قطعه هذلولی‌گون است که هر کدام از آن‌ها باید به صورت جداگانه‌ای شکل بگیرند و تشکیل شوند تا این بادبان‌ها کامل شوند و شکل اصلی را به خود بگیرند. ورقه‌های شیشه‌ای آفتابگیر این ساختمان در کوره‌های خمشی اتوماتیک، خم شده است، این خمش و نحوه آن توسط دستگاه‌های پیشرفته و رباتیک با مدلی که به آن داده شده است، به صورت خودکار انجام می‌شود.

طراحی نمای شیشه‌ای ساختمان لوئیس ویتون
 • Elbphilharmonie
 • Herzog and De Meuron
 • Hamburg, Germany

طراحی فوق‌العاده سوم در شهر هامبورگ قرار گرفته است. سالن کنسرت و مرکز فرهنگی جدید این شهر که Elbphilharmonie نام دارد در انباری تاریخی و آجری در حاشیه بندر در هامبورگ است. این سالن کنسرت مثل یک تاج شیشه‌ای زیبا در بندر می‌درخشد.

طراحی و معماری نمای ساختمان الب‌ فیل‌ هارمونی هامبورگ

برای شناختن روش‌های اجرای نمای کرتین وال می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید یا مقاله آن را مطالعه فرمایید.

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران 0