تهران - بلوار اندرزگو - خ سلیمانی غربی - بن بست لادن - پلاک 9
 • تلفن تماس 02122394997

 • آدرس ایمیل

بررسی علت شکستن خود به خود شیشه دوجداره (راه جلوگیری از آن)

 

علت شکستن خود به خود شیشه دوجداره

در این مقاله قصد داریم شما را با علت شکستن خود به خود شیشه دوجداره آشنا کنیم. یکی از جدیدترین شیشه‌هایی که امروزه به‌وفور در ساختمان‌های جدید و بازسازی‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرد، شیشه‌های دوجداره است. این شیشه‌ها از دو جدار به جای یک جدار مستقل ساخته می‌شوند و از این رو مقاومت بالاتری در برابر نفوذ صدا، آب و گردوغبار از خود نشان می‌دهند.

مشکلی که در استفاده از شیشه‌های دوجداره وجود دارد این است که در برخی موارد، این شیشه‌ها به‌صورت ناگهانی و کاملاً خودبه‌خودی می‌شکنند. برای بررسی علت شکستن خود به خود شیشه دوجداره همراه ما باشید.

دلایل شکستن شیشه دوجداره

علت شکستن خود به خود شیشه دوجداره چیست؟ موارد زیر را می‌توان به‌عنوان علت شکستن ناگهانی خود به خود شیشه دوجداره لیست کرد:

1- اختلاف فشار هوا از دلایل شکست خود به خودی شیشه

اختلاف فشار هوا اولین علت شکستن خود به خود شیشه دوجداره است. در صورت وجود اختلاف فشار هوا بین نقطه‌ای که شیشه در آن تولید شده (برای مثال شیراز) و نقطه‌ای که اقدام به نصب شیشه کرده‌اید (برای مثال شمال کشور که فشار هوا در آن نقاط بالاتر است)، باید عملیات بالانس کردن هوای شیشه (AIR BALANCE) انجام شود. در غیر این صورت، شیشه پس از مدتی، خودبه‌خود خواهد شکست.

2- ایجاد درز و ترک‌های ریز

جابه‌جایی اشتباه و ناشیانه دومین علت در بین علل شکستن خود به خود شیشه پنجره دوجداره خواهد بود. اگر زمانی که شیشه در حال جابه‌جایی از محل خریداری‌شده به محل نصب است، برای مثال هنگام جابه‌جایی از مغازه به پشت وانت‌بار یا از پشت وانت‌بار به چهارچوب پنجره، شکاف، ترک یا درز ریزی در پایین شیشه ایجاد شده باشد، چند روز پس از نصب پنجره، این درز ریز تبدیل به یک خط عمودی شده و شما شاهد شکستن ناگهانی شیشه دوجداره‌تان خواهید بود.

3- فشار فریم پنجره و زهوار

از دیگر دلایل شکستن خود به خود شیشه‌های پنجره دوجداره، فشاری است که فریم پنجره و زهوار آن به شیشه وارد می‌کنند. این اتفاق در اثر غفلت از رعایت برخی استانداردهای ساده رخ می‌دهد. برای مثال، اگر ضخامت شیشه نصب‌شده بیش از ضخامت استاندارد چهارچوب و پروفیل‌های پنجره باشد، زهوار شیشه در هنگام نصب به‌سختی جا زده می‌شود و همین فشار دائمی بر شیشه، پس از مدتی، منجر به شکستن خود به خود شیشه دوجداره می‌شود.

4- تماس شیشه با فلز از دلایل شکستن ناگهانی شیشه دوجداره

از آنجایی که ضریب انبساط و انقباض شیشه با فلزات متفاوت است، اگر در هنگام نصب شیشه و از روی غفلت، تکه‌ای فلز مانند پیچ، مهره، کانکتور پنجره یا هر فلز مجاور دیگری با شیشه دوجداره در تماس باشد، در اثر گرما یا سرما و تفاوت در ضریب انبساط و انقباض، شما شاهد شکستن ناگهانی شیشه دوجداره‌تان خواهید بود.

5- عدم رعایت استاندارد در ساخت شیشه

انواع علت شکستن خود به خود شیشه دوجداره

عدم رعایت استانداردهای ضروری در ساخت شیشه، یکی دیگر از عوامل و علل شکستن خود به خود شیشه است. به‌طور کلی، عدم رعایت استانداردهای ساخت و تولید شیشه را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • وجود ناخالصی‌های غیرضروری در شیشه خام (مانند سولفید نیکل)
 • عدم استفاده از مواد اولیه مرغوب
 • عملیات غیراستاندارد سکوریت کردن شیشه
 • روند غیراصولی خنک کردن شیشه
 • تراش و سوراخ‌کاری نادرست
 • یکسان نبودن ضریب حرارتی شیشه و فریم پنجره

علت شکست شیشه سکوریت (پنجره دوجداره با شیشه سکوریت)

تا به حال اصطلاح خودکشی شیشه سکوریت به گوشتان خورده است؟ در روند سکوریت کردن شیشه، دمای آن را تا ۷۰۰ درجه سانتی‌گراد بالا می‌برند تا شیشه نرم شود، سپس به هر دو سمت شیشه هوای سرد می‌دمند تا درجا خنک شود. در مرحله سردسازی، لایه‌های بیرونی سریع‌تر از لایه‌های داخلی خنک می‌شوند. در نتیجه، استحکام شیشه در برابر تغییرات دمایی، ضربه و عوامل فیزیکی دیگر افزایش پیدا می‌کند. مقاومت مکانیکی شیشه‌ای که سکوریت شده است، نسبت به نمونه معمولی آن شیشه، تا ۵ برابر بیشتر است.

علت شکستن خودبه‌خودی یا خودکشی شیشه سکوریت، تنش در میان سلول‌های شیشه است. اگر شیشه دارای ناخالصی باشد، پس از سکوریت شدن، این ناخالصی‌ها میل به انبساط داشته و منجر به شکستن خود به خود شیشه می‌شوند.

روش‌های جلوگیری از شکستن شیشه دوجداره

بررسی علت شکستن خود به خود شیشه دوجداره

برای جلوگیری از شکستن خود به خود شیشه دوجداره، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • تهیه پنجره دوجداره از نمایندگی‌ها و تولیدکنندگان معتبر
 • برش و تولید توسط ماشین آلات استاندارد
 • حمل و نصب اصولی
 • توجه به اختلاف فشار هوا

تهیه شیشه دوجداره از برندهای معتبر، در بسیاری از موارد، ساده‌ترین و تنها راه‌حل در دسترس شما است. تولیدکنندگان معتبری مانند ایماژ نما، از شیشه فلوت درجه A در شیشه‌های دوجداره استفاده می‌کنند و تمام استانداردهای سکوریت کردن، تولید، جابه‌جایی و نصب شیشه را رعایت می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره، با کارشناسان ایماژ نما در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران 0