تهران - بلوار اندرزگو - خ سلیمانی غربی - بن بست لادن - پلاک 9
 • تلفن تماس 02122394997

 • آدرس ایمیل

تفاوت اسپایدر و کرتین وال

تفاوت اسپایدر و کرتین وال چیست؟

در این مقاله قصد داریم توجه شما را به تفاوت اسپایدر و کرتین وال در نمای ساختمان‌های مختلف معطوف کنیم. همان‌طور که می‌دانید، نمای ساختمان تأثیر بسیار زیادی در زیبایی ظاهری سازه دارد و اولین موردی است که می‌تواند توجه مشتریان را به سازه جلب کند؛ اما نمای یک سازه همان‌قدر که در زیبایی آن تأثیرگذار است و باید از متریال زیبا و خوش‌ساخت ساخته شود، تأثیر زیادی نیز در وزن و استحکام سازه خواهد داشت.

زمانی که بحث موارد ایمنی، استحکام و وزن سازه مطرح می‌شود، مهم است از چه متریالی برای ساخت سازه و نمای آن استفاده می‌کنیم. نمای اسپایدر و نمای کرتین وال دو نمونه از نماهای پرطرفدار و پراستفاده‌ای هستند که در سازه‌های امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرند و تفاوت‌های مهم و قابل توجهی باهم دارند. برای آشنایی بیشتر با تفاوت اسپایدر و کرتین وال پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

معرفی کرتین وال و اسپایدر

برای درک بهتر و دید بازتر نسبت به تفاوت اسپایدر و کرتین وال، ابتدا باید هرکدام از این نماها را به‌صورت جداگانه معرفی کرده و خصوصیات و ویژگی‌های هرکدام را به‌طور مستقل مورد بررسی قرار دهیم.

نمای کرتین وال (Curtain Wall)

تفاوت اسپایدر و کرتین وال در چیست؟

نمای کرتین وال که با نام نمای لامل (شیشه‌ای) نیز شناخته می‌شود، یکی از نماهای بسیار زیبایی است که اجرای آن دانش فنی، تخصص و تجربه بسیار بالایی را می‌طلبد و در عین حال، به محاسبات فنی و ریاضی زیاد و نسبتاً پیچیده‌ای نیز نیاز دارد.

نمای کرتین وال جزو نماهای خودایستا است و از ترکیبی از فلز آلومینیوم و شیشه به‌وجود می‌آید. در این نما ابتدا یک دیوار آلومینیومی (وال) بر روی نمای جلویی سازه ایجاد می‌شود و سپس شیشه‌ها با محاسبات دقیق (محاسباتی شامل وزن شیشه‌ها، وزن کلی نما، تأثیر باد، طوفان و باران، فرکانس تشدید و موارد دیگر) بر روی این وال نصب می‌شوند.

نمای کرتین وال سیستمی است که به‌وسیله آن فضای داخلی ساختمان از عوامل جوی و آلودگی‌های محیطی محافظت می‌شود و همچنین ارتباط بین فضای داخلی و خارجی را فراهم می‌کند. این سیستم در ساختمان‌های بلند و نمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به‌عنوان یک پوشش خارجی مستقل از سازه ساختمان عمل می‌کند.

نمای کرتین وال وزن مرده‌ای به وزن سازه اضافه نمی‌کند و در صورت نصب صحیح، تمام وزن شیشه‌ها و وال و همچنین بار انرژی‌های حاصل از باد، طوفان و بارندگی بر روی پوسته خارجی نمای سازه است. به عبارت دیگر، نمای کرتین وال، یک سازه مجزا از ساختمان محسوب می‌شود.

نمای اسپایدر (Spider View)

در ادامه بررسی تفاوت اسپایدر و کریتن وال، به نمای اسپایدر می‌رسیم. نمای اسپایدر یکی دیگر از نماهای شیشه‌ای زیبا و مدرنی است که طرفدار و استفاده زیادی در سازه‌های امروزی دارد. نمای اسپایدر یا عنکبوتی (spider glass facade) نوعی از نمای شیشه‌ای است که در آن مجموعه‌ای از شیشه‌های محکم و ایمن، به کمک اتصالات نقطه‌ای خاص به شکل تار عنکبوت، بر روی نمای بیرونی سازه نصب و اجرا می‌شوند.

دلیل نام‌گذاری این نما به نمای اسپایدر مشخص است. در این نما شیشه‌ها به کمک نقشه‌ای که عنکبوت برای بافتن تار خود پیاده می‌کند، به هم متصل شده و نمایی زیبا و در عین حال فوق‌العاده مستحکم را ایجاد می‌کنند. این نما نیز خودایستا و مستقل است و بار مرده‌ای را بر سازه تحمیل نمی‌کند.

اتصالات به‌کار رفته در نمای اسپایدر از جنس استینلس استیل باکیفیت هستند و مجموعه شیشه‌ها بر روی یک سازه نگه‌دارنده مستقل از ساختمان اصلی سوار می‌شوند. با این ترفند، تمام بارهای ایستا و پویا اعم از وزن مرده شیشه، بار باد، طوفان، باران و برف و همچنین انبساط دیفرانسیلی به دلیل تغییرات دمایی، بر روی سازه نگه‌دارنده توزیع و دفع می‌شود و هیچ بار اضافه‌ای متوجه سازه اصلی نمی‌شود.

تفاوت اسپایدر و کرتین وال

عمده تفاوت اسپایدر و کرتین وال چیست؟

اکنون که با تعریف هرکدام از نماهای اسپایدر و کرتین وال آشنا شده‌اید، بهتر می‌توانیم تفاوت اسپایدر و کرتین وال را برای شما تشریح کنیم. نمای اسپایدر (Spider View) و کرتین وال (Curtain Wall) دو نوع سیستم نمای ساختمان هستند که در معماری و صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دو سیستم در برخی جوانب متفاوت هستند.

موارد عمده تفاوت اسپایدر و کرتین وال را می‌توان در موارد زیر، دسته‌بندی و عنوان کرد:

تفاوت اسپایدر و کرتین وال در ساختار

آشکارترین تفاوت نمای کرتین وال و اسپایدر مربوط به ساختار این دو نما است. نمای اسپایدر از بیرون به شکل یک شیشه یکپارچه دیده می‌شود. این در حالی است که در نمای کرتین وال، شبکه‌ها و پانل‌های آلومینیومی کاملاً مشخص و جلوی چشم است.

 • نمای اسپایدر:
  در این نوع نما، پشتیبانی از وزن نما از طریق فولاد است و به‌وسیله پروفیل‌های فولادی در اطراف ساختمان ایجاد می‌شود. پنل‌های نما در نمای اسپایدر به‌راحتی جابجا می‌شوند و بر روی ساختمان نصب می‌شوند.
 • کرتین وال:
  این نوع نما از طریق نصب پنجره‌ها و پنل‌ها بر روی فریم‌های آلومینیومی بر روی ساختمان ایجاد می‌شود. فریم‌های آلومینیومی عمدتاً به چارچوب‌هایی متصل هستند و بر روی ساختمان نصب می‌شوند.

تفاوت کرتین وال و اسپایدر در طراحی

تفاوت کرتین وال با اسپایدر در سیستم های اجرایی هر دو نما بیشتر مشهود است.

 • نمای اسپایدر: این نما معمولاً طراحی مینیمالیستی دارد و شفافیت و پیوستگی بالایی را ارائه می‌دهد. از مزیت‌های این نوع نما می‌توان به ظاهر زیبا و استفاده از پنجره‌های بزرگ برای دید منظره اشاره کرد.
 • کرتین وال: این نما به‌طور کلی به‌منظور ایجاد عایق حرارتی و صوتی بیشتر در نظر گرفته شده است. ظاهر کرتین وال معمولاً متریال‌های متنوعی مانند شیشه و فلزات استفاده می‌شود و می‌تواند در انواع رنگ‌ها و متریال‌ها در دسترس باشد.

نصب و تعمیرات

نکته مهم دیگر در مبحث تفاوت اسپایدر و کرتین وال، با هزینه‌های نصب و تعمیرات این دو نما در ارتباط است. در حالت کلی، هزینه اجرای کرتین وال، بیش از هزینه اجرای نمای اسپایدر است.

 • نمای اسپایدر: نصب و تعمیرات نمای اسپایدر معمولاً سریع و آسان است. پنل‌های نما قابل تعویض هستند و در صورت نیاز می‌توانند به‌راحتی جابجا شوند.
 • کرتین وال: نصب و تعمیرات کرتین وال ممکن است زمان‌برتر باشد. باز و بسته کردن پنجره‌ها و پنل‌ها ممکن است نیاز به تلاش بیشتری داشته باشد و تعمیرات در صورت لزوم ممکن است پیچیده‌تر باشد.

هر نما در چه مکانی بیشتر استفاده می‌شود؟

عمده تفاوت اسپایدر و کرتین وال در چیست؟

نمای اسپایدر در حالت کلی سبک‌تر از نمای کرتین وال است. اصولاً انتخاب کرتین وال به جای نمای اسپایدر به علت ایمنی بیشتر و به‌منظور ایجاد عایق حرارتی و صوتی بیشتر است.

با این توضیحات، از نمای کرتین وال بیشتر در مکان‌هایی نظیر هتل، فرودگاه، ساختمان‌های اداری و سازه‌های تجاری و نمای اسپایدر بیشتر در مراکز تجاری و مخصوصا بانک‌ها استفاده میشه، که به علت تردد زیاد نیاز به عایق بیشتر نیست.

این تفاوت‌ها تنها برخی از نکات مهم بین نمای اسپایدر و کرتین وال هستند. در عمل، انتخاب بین این دو نوع نما بستگی به نیازها و الزامات خاص هر پروژه دارد. در هنگام انتخاب نمای سازه خود، باید به تفاوت اسپایدر و کرتین وال توجه کنید.

اجرای نمای کرتین وال و اسپایدر توسط ایماژ نما

در این مطلب در مورد تفاوت اسپایدر و کرتین وال صحبت کردیم و از نزدیک با ساختار، طراحی، نصب و اجرای هر دو نما آشنا شدیم. متوجه شدیم که هر دو نما شیشه‌ای هستند و جلوه زیبایی دارند؛ اما تفاوت‌های مهمی نیز باهم دارند که باید مدنظر قرار داده شوند.

برای آشنایی بیشتر با تفاوت اسپایدر و کرتین وال، پرسیدن هرگونه پرسش در مورد قیمت‌ها و کم و کیف نصب و تعمیر و همچنین گرفتن مشاوره رایگان تلفنی، می‌توانید با مهندسین و کارشناسان ایماژ نما در تماس باشید.

ایماژ نما تیم متخصص و مجربی در اختیار دارد که اجرای نمای کرتین وال و اسپایدر را با بالاترین کیفیت و استاندارد ممکن در کنار قیمت‌های منطقی، برای شما انجام می‌دهند. به منظور مشاهده پروژه‌های گروه صنعتی ایماژ نما به صفحه «پروژه‌ها» مراجعه فرمایید.

Rate this post

مطالب مرتبط

نظرات کاربران 0