تهران - بلوار اندرزگو - خ سلیمانی غربی - بن بست لادن - پلاک 9
  • تلفن تماس 02122394997

  • آدرس ایمیل

انواع شیشه قابل‌ استفاده در هندریل و پارتیشن شیشه‌ای

انواع-شیشه-قابل‌-استفاده-در-هندریل-و-پارتیشن-شیشه‌ای
انواع شیشه‌ بکار رفته در هندریل و پارتیشن شیشه‌ای
باید استحکام بالایی داشته باشد. از آنجا که پارتیشن و هندریل شیشه‌ای بیشتر برای جان‌پناه استفاده می‌شود، به همین منظور ضریب ایمنی و مقاومت آن نیز باید به دقت سنجیده شود. به طور معمول، شیشه سکوریت و شیشه لمینت برای استفاده در جان پناه شیشه‌ای بکار می‌رود.

شیشه به‌کاررفته در هندریل و پارتیشن شیشه‌ای معمولا صیقل‌خورده و دیاموند می‌شوند تا احتمال هر گونه آسیب یا جراحت هنگام انتقال و نصب و اجرا به حداقل ممکن برسد. در ادامه به توضیح دقیق چیستی و کاربرد شیشه‌های سکوریت و لمینت می‌پردازیم.

شیشه سکوریت

شیشه-سکوریت
شیشه سکوریت را باید اصلی‌ترین شیشه مورداستفاده در هندریل و پارتیشن شیشه‌ای دانست. سکوریت شدن عبارت است از فرایندی که بر شیشه، برای افزایش ضریب مقاومت آن انجام می‌شود. از همین رو، شیشه را پس از برش و سنگ‌زنی در کوره قرار می‌دهند تا مقاومت حرارتی آن تا سه برابر افزایش یابد. پس از این مرحله، صفحات شیشه نوسانات دمایی تا 300 درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کنند. سکوریت کردن شیشه؛ مقاومت کششی و ضربه‌پذیری شیشه را نیز بالا می‌برد و بر ویژگی نرم‌شکست آن تاثیر می‌گذارد؛ بدین معنا که بر اثر ضربات شدید و شکستن، شیشه به قطعات ریز و فراوان تبدیل می‌شود و هنگام حادثه خطر کمتری دارد. از دیگر ویژگی‌های شیشه سکوریت می‌توان به شفافیت، ثبات رنگ، سختی، میزان انبساط، میزان نور عبوری از شیشه و مانند این‌ها اشاره کرد.

شیشه لمینت

شیشه-لمینت
شیشه لمینت
به‌نوعی همان شیشه سکوریت است که در دو یا چند لایه به هم وصل می‌شوند. برای اتصال بهتر صفحات، طلق‌های PVB (پلی وینیل بوتیرات) استفاده می‌شود. به این ترتیب، چند لایه شیشه متصل به یکدیگر مقاومت بهتری در برابر ضربه و شکست دارند و به سبب کاربرد لایه‌های PVB، همچون عایق صوتی عمل می‌کنند. همچنین شیشه‌های لمینت عایق اشعه UV نیز به شمار می‌روند. البته از مهمترین ویژگی شیشه‌های لمینت مقاومت آنها در برابر شکستن است؛ به سبب وجود لایه‌های  PVB در این شیشه‌ها مقاومت آن‌ها در برابر شکسته شدن به طور چشمگیری افزایش می‌یابد و بر خلاف شیشه‌های سکوریت اگر در اثر ضربه شکسته شوند در محیط پخش نشده و ذرات شیشه به طلق PVB  چسبیده می‌مانند. همین ویژگی در شیشه‌های لمینت سبب شده تا استفاده از آن در مکان های پر خظر افزایش یابد. ضخامت این شیشه‌ها و لایه طلق میان آنها که در اجزای نرده شیشه‌ای بکار می‌رود معمولا 152 میکرومتر است.

در شیشه‌های فلوت، لمینت کردن شیشه باعث می‌شود رنگ شیشه لمینت متمایل به سبز برود و نسبت به شیشه سکوریت شفافیت کمتری پیدا کند؛ اما می‌توان از شیشه‌های سوپر کلیر استفاده کرد که بعد از لمینت کردن تماما شفاف است و یا در آن از چند نوع شیشه با رنگ های متفاوت بهره برد و زیبایی خاصی به پنل شیشه‌ای لمینت داد.

شیشه مناسب برای هندریل و پارتیشن شیشه‌ای

انتخاب شیشه مناسب برای هندریل و پارتیشن شیشه‌ای تابعی از طرح سازه و معماری بنا است و طراحی و نصب و اجرای آن باید کاملا مطابق با اصول و استانداردهای مربوطه و هم‌خوان با سازه اصلی باشد. این انتخاب بستگی به نوع بنا و کاربرد هندریل و پارتیشن شیشه‌ای دارد. در پروژه‌های مسکونی و ویلاها که میزان آمدوشد افراد در آنها کمتر است، شیشه بکاررفته معمولا شیشه سکوریت است که ظاهری ظریف و زیبا و چشم‌اندازی بصری شفاف‌تری ارائه می‌دهد و مقرون به صرفه اقتصادی است. در پروژه‌های اداری و تجاری که میزان رفت‎‌وآمد افراد به مراتب بیشتر از ساختمان‌های مسکونی است و ایمنی هندریل و پارتیشن شیشه‌ای اهمیت بیشتری می‌یابد، استفاده ازشیشه‌ لمینت پیشنهاد می‌شود.

قیمت شیشه سکوریت و قیمت شیشه لمینت

در خصوص قیمت شیشه سکوریت و قیمت شیشه لمینت، با توجه به توضیحاتی که در خصوص هردو شیشه مطرح شد ؛بدیهی است که قیمت شیشه لمینت بالاتر از قیمت شیشه سکوریت دارد؛ زیرا  شیشه لمینت خود تشکیل شده از تعدادی شیشه سکوریت است.

برای مشاوره های تخصصی در خصوص استفاده از کدام نوع شیشه در سازه مورد نظرتان و اطلاع دقیق تر از هزینه سازه‌تان بهتر است با کارشناسان ما در تماس باشید یا معیار های خود را در فرم موجود در لینک زیر مطرح نموده تا کارشناسان ما پس از بررسی های اولیه با شما در تماس باشند.

مشاوره تخصصی

4/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران 0