تهران - بلوار اندرزگو - خ سلیمانی غربی - بن بست لادن - پلاک 9
  • تلفن تماس 02122394997

  • آدرس ایمیل

با انواع نمای کرتین وال آشنا شوید

با-انواع-نمای-کرتین-وال-آشنا-شوید
نمای کرتین وال
یکی از انواع نماهای مورد استفاده در ساختمان است که امروز طرفداران بسیاری پیدا کرده است. این نوع نما به خاطر هزینه‌های پایین در نگهداری و مدل طراحی‌های خاص مورد توجه قرار گرفته است و تاثیر بسیاری نیز در زیبایی نمای شهر و ساختمان‌ها دارد. این نما مدل‌ها ی مختلفی دارد که در ادامه شما با انواع نمای کرتین وال آشنا خواهید شد، این نما به خاطر خاصیت ترکیب‌پذیری با دیگر مصالح مثل سنگ، سرامیک و آلومینیوم، دست طراحان را باز گذاشته است تا طرح‌های جدید و خلاقانه‌ای از خود به جای بگذارند و همین خلق تصاویر بصری جدید برای ساختمان‌ها، رقابتی را میان طراحان شکل داده که به زیبایی هر چه بیش‌تر نماها کمک بسیاری کرده است.

نمای کرتین وال علاوه‌ بر زیبایی، به لحاظ مکانیکی و سازه‌ای نیز ویژگی‌های خاصی دارد. این نما هیچ وزن و فشاری را جز وزن و فشارهای محیط را تحمل نمی‌کند و به سازه ساختمان نیز باری اضافه‌تر وارد نمی‌کند و همچنین هیج دخالتی در انتقال بارهای مرده و زنده به سازه ساختمان ندارد. نورگیری ساختمان نیز با این نوع از نما بسیار بهتر از هر نوع نمای دیگری است و همه قسمت‌های ساختمان در طول روز از نور طبیعی استفاده خواهد کرد و در نتیجه مصرف انرژی در ساختمان‌هایی با نمای کرتین وال و شیشه دو جداره به شدت کم‌تر است. همچنین سرعت بالای اجرا و نصب این نوع نما در ساختمان نیز یکی دیگر از مزیت‌هایی است که انتخاب این نوع نما را بیش‌تر کرده است.

اگر در خصوص کارکرد و کاربرد کرتین وال هنوز ابهاماتی دارید؛ می‌توایند به مقاله کرتین وال چیست؟ مراجعه فرمایید.

انواع نمای کرتین وال با توجه به نوع سازه آن و نوع اجرای آن متفاوت است و بنا بر شرایط پروژه قابل تغییر است. این نماها می‌توانند در مدل‌های مختلف تولید و نصب شوند که این هم یکی دیگر از ویژگی‌های نمای کرتین وال است. عوامل بسیاری در تعیین مدل نما نقش دارند که عبارتند از مکان و نوع دسترسی به کارگاه پروژه، زمان‌بندی پروژه و زمان در نظر گرفته شده برای نصب و اجرای نما، مشخصات سازه‌ای و نوع آن، هزینه در نظر گرفته شده برای نما و طراحی کلی و معماری سازه.

تفاوت مدل‌ها و انواع نماهای کرتین وال، بیش‌تر در نمای خارجی آن‌هاست و فرق بسیاری در استحکام و طول عمر و عایق‌بندی آن‌ها نیست؛ حتی محاسبات مدل‌ها و نوع‌های مختلف نیز تقریبا با هم یکسان است و نحوه نصب سازه‌ها و لامل‌های عمودی و افقی نیز در سیستم‌های مختلف نمای کرتین وال مشابه است. تفاوت عمده این مدل‌ها در فضای در نظر گرفته شده بین لامل‌ها و نحوه گذاشتن شیشه‌ها در نما است که باعث تفاوت ظاهری در بخش خارجی نما می‌شود.

سازه اصلی نمای کرتین وال نیز در بیش‌تر پروژه‌ها، آلومینیوم است. این انتخاب به خاطر ویژگی‌ها و خواص منحصر به فرد آلومینیوم است که هم به نسبت وزن کم آن مقاومت بسیار خوبی دارد و هم با توجه به خاصیت اکسترودی که دارد احتمال شکستن بسیار کمی دارد و برای تولید مقاطع پیچیده و مستحکم بسیار مناسب است.

انواع نمای کرتین وال:

نمای فیس کپ

  • Face cap
  • Frameless
  • Semi frameless
  • U channel

هر کدام از این نماها ویژگی‌ها و نحوه نصب متفاوتی دارند که در ادامه به توضیح هرکدام می‌پردازیم.

Face cap (فیس کپ)

نمای کرتین وال فیس کپ یا همان درپوش دار، با سازه‌های آلومینیومی و لامل‌های افقی و عمودی، شبیه به دیگر انواع نمای کرتین وال است. در این نوع از نمای کرتین وال، شیشه به طور مستقیم روی لامل‌های افقی و عمودی نصب می‌شود. لامل‌های افقی ترنسم و لامل‌های عمودی در این نما مولیون نام دارند، که ترنسم‌ها نسبت به مولیون‌ها طول کم‌تری دارند اما عرض هر دوی این لامل‌ها با هم برابر است؛ چرا که بار بیش‌تری از شیشه‌ها روی لامل‌های عمودی است. البته ممکن است در بعضی طراحی‌ها شما مشاهده کنید که طول این دو لامل افقی و عمودی نیز با هم یکسان است، بعضی از طراحان و مهندسان به خاطر زیبایی و جلوه دیداری نما، طول آن‌ها را با هم یکسان می‌گیرند. بعد از نصب این لامل‌ها و استراکچر کلی نما، شیشه‌ها از سمت بیرونی نما روی سازه قرار می‌گیرد و فیکس و ثابت می‌شود. فضای بین شیشه‌ها به وسیله پروفیل‌های شیشه‌خور و درپوش‌ها پوشانده می شود و در محل اتصال به طور کامل آب‌بندی و همین‌طور هوابندی می‌شود.

این نوع نما بیش‌تر برای ساختمان‌هایی با کاربرد اداری و تجاری استفاده می‌شود و با حضور نماهای بسیاری در این حوزه، در اروپا و آمریکا همچنان نمای فیس کپ مورد توجه و استقبال است. در این نوع از نما می‌توان از شیشه‌ دوجداره یا سه جداره استفاده کرد و هیچ محدودیتی در رنگ سازه نمای کرتین وال فیس کپ وجود ندارد.

Frameless (فریم لس)

در نمای کرتین وال فریم لس لامل‌های افقی و عمودی با سایزهای مختلف ساخته و روی یک فریم فولادی نصب و فیکس می‌شوند. در این نوع نما دیگر اثری از درپوش‌ها نیست و برای فیکس کردن و عایق‌بندی شیشه‌ها از چسب‌های مخصوص و لاستیک‌های EPDM استفاده می‌شود. فاصله شیشه‌ها در این نوع از نمای کرتین وال بسیارکم است، به طوری که فریم فولادی حائل قاب‌های آلومینیومی از بیرون نما و روبه‌رو اصلا دیده نمی‌شود.

سطح خارجی نمای کرتین وال مدل فریم لس، نسبتا یکنواخت است و فضای بین لامل‌ها بسیار ناچیز است و این فضای خالی از 2 سانتی متر بیش‌تر نخواهد شد. شیشه‌های مورد استفاده در این نوع نما می‌تواند تک جداره و شیشه دوجداره باشد و امکان تعبیه بازشوهای مخفی نیز در نمای فریم لس وجود دارد.

در سیستم فریم لس شیشه‌ها راحت‌تر از مدل‌های دیگر تعویض می‌شوند و ظرافت و زیبایی بصری بیش‌تری به نسبت مدل‌های دیگر نمای کرتین وال دارد؛ همچنین هر یک از فریم‌های نمای فریم لس در برابر زلزله عملکرد مستقلی دارد و تنش‌های سازه اصلی ساختمان روی شیشه‌ها نیست.

Semi frameless (سمی فریم لس)

نمای سمی فریم لس ترکیبی زیبا و منحصر به فرد از دو نوع دیگر از نمای کرتین وال فریم لس و فیس کپ است. در این مدل از نمای کرتین وال با توجه به طراحی یکی از لامل‌های عمودی یا افقی حذف می‌شود و بنا به طراحی در یکی از این جهت‌ها از درپوش و در جهت دیگر از لاستیک‌های عایق و چسب‌های مخصوص سیلیکونی برای تثبیت شیشه استفاده کرد. این موضوع باعث می‌شود تا جلوه این نما از بیرون ساختمان بسیار زیبا و متفاوت باشد.

نمای سمی فریم لس

با کلیک بر روی لینک تفاوت کرتین وال فریم لس و فیس کپ می‍‍توانید تفاوت این دو نما را بهتر درک کنید.

U channel (بوچنل)

در مدل یو چنل نماهای کرتین وال شما هیچ فریم و کلاف آلومینیومی دور شیشه‌های نما نخواهید دید. در نصب نمای کرتین وال با مدل یو چنل، شیشه‌ها و قطعات آلومینیومی با اسپیسرهای مخصوصی در بین لامل‌ها نصب و متصل می‌شوند. شاید بتوان این نوع نمای کرتین وال را مدلی از نمای فریم لس دانست که به طور کامل فریم‌ها حذف شده‌اند و خبری از آن‌ها نیست.

شیشه‌‌های نمای یوچنل بعد از نصب با اسپیسرها توسط چسب‌های مخصوص به نما متصل و فیکس و عایق‌بندی می‌شوند. استفاده از این نوع نما برای مواقعی که می‌خواهیم هزینه نما را کاهش دهیم ولی نمایی شکل مدل فریم لس داشته باشیم، بسیار مناسب است.

البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که نمای کرتین وال یو چنل برای ساختمان‌های بلند مرتبه خیلی مناسب نبوده و تا حداکثر ارتفاع 20 متر استفاده از این مدل پیشنهاد می‌شود. در این مدل نمای کرتین وال می‌توان هم از شیشه دوجداره و هم شیشه سه جداره استفاده کرد و با استفاده از شیشه‌های رنگی می‌توان ظاهری متفاوت و زیبا به این نما بخشید. یکی دیگر از مزایای این نوع نما این است که داخل ساختمان از بیرون بسیار کم‌تر از انواع دیگر نماها دیده می‌شود و باعث ایجاد فضایی آرام داخل ساختمان است، این در حالی است که برای افراد درون ساختمان این محدودیت وجود ندارد و دید وسیعی به بیرون دارند.

 

روش‌های اجرای نمای کرتین وال

همه انواع نمای کرتین وال که با آن در این مقاله و بخش اول آن آشنا شدیم به روش‌های مختلفی نصب می‌شوند که به سه دسته تقسیم می‌شوند. هر کدام از این روش‌ها مزیت‌ها و عیب‌هایی دارند که بنا به نوع ساختمان و شرایط پروژه می‌توان بهترین آن‌ها را انتخاب کرد. این سه نوع به شرح زیر است:

  • سیستم استیک (Stick)
  • سیستم سمی یونیتایز (Semi-Unitized)
  • سیستم یونیتایز (Unitized)
5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران 0