تهران - بلوار اندرزگو - خ سلیمانی غربی - بن بست لادن - پلاک 9
  • تلفن تماس 02122394997

  • آدرس ایمیل

راهنمای ساده و روشن برای مراقبت و نگهداری از درها و پنجره های دوجداره

نگه داری در و پنجره 2 جداره

پنجره ها باید به طور منظم طبق دستورالعمل ها تمیز و نگهداری شوند و با مراقبت مناسب می توان عمر درب و پنجره دوجداره را افزایش داد. با مقایسه ی هزینه ی نصب و نگهدای پنجره دوجداره و دیگر پنجره ها همچون چوبی یا آلومینیومی می‌توان دریافت که استفاده از پنجره دوجداره مقرون به صرفه تر است .

با توجه به اینکه تعویض پنجره ها هزینه‌ی زیادی را برای هر خانواده دربر دارد لازم است مراقبت های ویژه ای را برای حفظ و نگهداری آنها به کار گیرید. اگرچه بعضی از تولید کنندگان قوانین خاص خود را برای نگهداری , نظافت و تعمیر پنجره ها‌ی دوجداره دارند ولی بعضی از دستورالعمل ها به طور کلی شامل همه انواع پنجره‌های دوجداره می شوند .

راهنمای مراقبت از پنجره های دوجداره

Pvc-windows-cleaningاگر هم بجای پنجره های دوجداره از پنجره‌های آلمینیومی استفاده میکنید بهتر است مقاله زیر را مطالعه فرمایید.
چند پیشنهاد ساده برای نگهداری و نظافت پنجره آلومینیومی

1) ظاهر و عملکرد پنجره دوجداره

یک برنامه ی منظم برای نظافت پنجره دوجداره خود داشته باشید این کار هم به حفظ ظاهر پنجره کمک کرده و هم باعث عملکرد حداکثری آن می شود. اگر در موقعیتی همچون ساحل زندگی میکنید سطح پنجره دوجداره شما احتمالا با آب نمک پوشیده می شود و ممکن است به 2 یا 3 بار نظافت در ماه برای ازبین بردن آب نمک احتیاج داشته باشد تا پنجره ی دوجداره‌ی شما ظاهری تمیز و عملکرد مطلوب داشته باشد.

2) نظافت عمومی پنجره های دوجداره

اگر پنجره ی دوجداره ی شما شیشه ی استانداردی داشته باشد, نظافت گاه به گاه شیشه با صابون و آب ضروری است. پس از شستشوی سطح پنجره ی دوجداره با مایع مخصوص شستشو آن را آبکشیده و با پارچه کاملا خشک کنید. یکی از روش های نظافت پنجره دوجداره استفاده از ترکیب آب مقطر و سرکه ی سفید است. نسبت آب به سرکه در این ترکیب باید 4 به 1 باشد. پنجره دوجداره را بوسیله ی پارچه ی کتانی آغشته به این محلول تمیز کنید همچنین می‌توانید از جوانه های پنبه , یک مسواک قدیمی یا روزنامه برای این کار استفاده کنید.

3) ازبین بردن لکه های روی پنجره دوجداره

Pvc-windows-maintenanceگاهی اوقات نظافت عمومی برای از بین بردن بعضی لکه ها از روی پنجره های معمولی کفایت نمی‌کند و باید از مواد و شوینده های خاص برای نظافت و از بین بردن لکه ها استفاده کنید مانند شوینده های حاوی تولوئن یا زایلن , قبل از استفاده از هرنوع مایع شوینده ای ابتدا اطمینان حاصل کنید که آن ماده به پنجره آسیبی نمی‌رساند. لازم است که برای نظافت شیشه های خود دقت بیشتری به کار برید چون ساییدن آنها یا استفاده از برخی مواد شستشو باعث خرابی سطح آنها می شود.

4) از بین بردن رنگ ها

بعد از نصب پنجره ی جدید باید محافظ و پوشش مناسبی را برای پنجره ی دوجداره ی خود درنظر گیرید تا هنگام رنگ کردن آسیبی به محدوده ی اطراف پنجره نرسد , اگر به هر دلیلی پنجره یا درب دوجداره شما رنگی شد تا قبل از خشک شدن رنگ راهی برای از بین بردن آن وجود دارد.
رنگهایی که برای سقف استفاده می شوند معمولا به وسیله ی آب و صابون یا شوینده های معمولی از روی ششیه پاک می شوند ,همچنین می‌توانید از حلال های گیاهی نیز بهره مند شوید.

5) از بین بردن برچسب ها

معمولا بر روی پنجره های دوجداره برچسبی وجود دارد می توان با استفاده از آب گرم و صابون , نوشابه , الکل و یا بوسیله ی باد گرم سشوار اقدام به جدا کردن برچسب نمایید. از ایجاد خراش روی سطح شیشه در حین نظافت بپرهیزید.
نکته :به هیچ عنوان از تینر , سفیدکننده ها , لاک پاک کن و موارد مشابه برای تمیزکردن پنجره دوجداره استفاده نکنید.

6) نظافت و نگه داری قاب پنجره

قاب پنجره دوجداره نسبت به پنجره های دیگر نظافت آسان تری دارد , نظافت معمولا با آب و صابون است و باید از استفاده ی شیشه پاک کن برروی قاب پنجره اجتناب شود. بعضی لکه های موجود بر پنجره ها و درب دوجداره را باید با پاک کننده های کرمی پاک کرد.

راهنمای تعمیر و نگهداری قطعات

در شرایط عادی قطعات درها یا پنجره های دوجداره احتیاج به نگهداری خاصی ندارند مگر اینکه قفل , لولا یا دستگیره ی آنها بشکند که در اینصورت باید با نصاب و یا تعمیرکار تماس گرفته شود.
توجه داشته باشید که اجزای پلاستیکی برخلاف قطعات فلزی نیاز به روغن کاری ندارند . لولاهای فلزی در و پنجره آلومینیومی یا چوبی زمانی که ایجاد سر و صدا می‌کنند باید هرساله بررسی و روغن کاری شوند

خوشبختانه پیشگیری همیشه ساده است.

برای جلوگیری از ایجاد آسیب در درب و پنجره‌های  دوجداره, حمام و دستشویی باید تهویه‌ی مناسب داشته باشند تا رطوبت اضافه از محیط خارج شود همچنین در هنگام خشک کردن لباسهای خیس , استحمام و آشپزی در خانه باید در یا پنجره باز باشد تا رطوبت راه خروجی یابد حتی اگر تهویه های مناسبی در محیط کارگذاشته شده باشد.

در مقابل پنجره های چوبی که به راحتی قابل شکستن و تخریب پذیرند پنجره های دوجداره به راحتی نمی‌شکنند ولی اگر بشکنند باید حتما جایگزین شوند. درست است که جایگزین کردن پنجره های دوجداره با پنجره های چوبی و قدیمی شاید برای شما هزینه داشته باشد ولی با نگهداری درست عمر درب یا پنجره دوجداره نزدیک به 60 سال است.

از جمله نکات مهمی که در پنجره دوجداره باید دقت شود عدم وجود رطوبت در فاصله بین دو سطح پنجره دوجداره است درصورت مشا هده ی این حالت حتما باید از کمک یک متخصص در این باره بهره مند شوید.

Rate this post

مطالب مرتبط