تهران - بلوار اندرزگو - خ سلیمانی غربی - بن بست لادن - پلاک 9
  • تلفن تماس 02122394997

  • آدرس ایمیل

با فرایند تولید پنجره‌های UPVC آشنا شوید

با-فرایند-تولید-پنجره‌های-UPVC-آشنا-شوید
قبل از این‌که بخواهید با فرایند تولید پنجره‌های UPVC آشنا شوید، باید درباره ماده UPVC بیش‌تر بدانیم تا از خواص و مزیت‌های در و پنجره‌های ساخته شده با این نوع از ماده آگاه شویم. ماده اولیه برای ساخت پنجره‌های دوجداره و مدرن UPVC، همین ماده UPVC است که اسم آن نیز روی پنجره‌های ساخته شده با این ماده گذاشته شده است.

ماده UPVC از نفت خام و نمک طعام تشکیل شده که با کمک مواد مختلفی که به آن در حین تولید اضافه می‌شود، خواصی مثل نشکن بودن، ضد آتش‌سوزی و … را به آن می‌افزایند. پس پنجره‌های دوجداره ساخته شده با این مواد، در برابر آتش‌سوزی مقاوم هستند و همچنین به راحتی نمی‌شکنند و پوسیده نیز نمی‌شوند. UPVC ترکیب جدیدی از همان ماده PVC قدیم است که خواص و ویژگی‌های بیش‌تر و بهتری نسبت به آن دارد و به همین دلیل استقبال از آن نیز بسیار بیش‌تر شده است، طوری که امروزه دیگر کسی سراغ PVC نمی‌رود.

پروفیل‌های UPVC

پروفیل‌های UPVC به خاطر مزیت‌هایی که گفته شد، این روزها جزو پرمصرف‌ترین ماده برای ساخت در و پنجره در ساختمان‌سازی است. خواصی مثل استحکام و دوام، سبکی، عدم اشتعال، عایق صوتی و حرارتی، زیبایی، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و … استفاده از این در و پنجره‌های دوجداره به عنوان در و پنجره‌هایی مطمئن و جایگزین پنجره‌های قدیمی چوبی و آهنی، در صنعت ساختمان‌سازی بسیار رواج یافته است.

زیبایی این پنجره‌ها به خاطر رنگ‌پذیری‌شان و قابلیت خم شدن آن‌ها است که می‌توانید هر نوع پنجره‌ای با هر رنگی و هر فرمی که می‌خواهید سفارش دهید و با توجه به معماری سازه و ساختمان‌تان پنجره مورد نظرتان را نیز به طراحی خود اضافه کنید. همه این ویژگی‌ها که گفتیم باعث شده است تا در کشورهای اروپایی شما بیش از 70 درصد شاهد پنجره‌های دوجداره باشید.

تولید پنجره‌های UPVC

به طور کلی ساخت پنجره‌های دوجداره و پنجره‌های UPVC سه مرحله دارد که می‌بایست این سه مرحله به طور دقیق انجام شود تا نتیجه کار مطلوب باشد:

  • ندازه گیری: ساخت قاب و نوع بازشوی پنجره‌های دوجداره کاملا با دستگاه‌های پیشرفته و دقیق انجام می‌شود و این دقت در تولید نیازمند دقت در مرحله اول، یعنی اندازه گیری است. سایز پنجره‌ها باید دقیق اندازه گیری شود تا بعد از ساخت به مشکل برنخوریم. به همین خاطر این اندازه گیری توسط مترهای پیشرفته و لیزری و افراد حرفه‌ای این امر انجام خواهد شد و بعد از به دست آمدن سایز دقیق، این سایز‌ها به ماشین‌ها و دستگاه‌های ساخت داده می‌شود که بر همین اساس مرحله بعد صورت پذیرد. اندازه گیری دقیق و بدون خطا باعث می‌شود تا پنجره‌هایی با کیفیت‌تر داشته باشیم که همه ویژگی‌های یک پنجره دوجداره را در خود داشته باشد.
اندازه-گیری-پنجره‌ها
  • طراحی: مهم‌ترین و سخت‌ترین بخش در ساخت و فرایند تولید پنجره دوجداره، بخش طراحی است. در این قسمت از تولید، بر اساس همان اندازه گیری‌های اولیه و طراحی‌ها، اطلاعات به دستگاه‌های CNC داده می‌شود و کار ساخت شروع می‌شود. در این مرحله می‌توان با طراحی دقیق و بدون خطا، هم ضایعات پورفیل‌های UPVC را کاهش داد و هم در نتیجه قیمت پنجره‌ها را کم کرد.
  • ساخت: بعد از اندازه گیری و طراحی پنجره‌ها توسط نرم افزار مخصوص، اطلاعات آن توسط نرم افزاری که به ماشین آلات CNC متصل است به رایانه مرکزی دستگاه منتقل می‌شود. رایانه با توجه به اطلاعات ورودی، شروع به ساخت خودکار و اتوماتیک پنجره دوجداره با مشخصات اعلام شده می‌کند. تمام مراحل ساخت پنجره از این پس به صورت خودکار پیش می‌رود و کنترل می‌شود.
  • یراق بندی: بعد از اتمام مراحل ساخت نوبت به یراق بندی و نصب پنجره‌ها می‌رسد. شابلون پنجره‌ها در چارجوب قرار می‌گیرد و محل نصب آن‌ها مشخص می‌شود، یراق‌ها و لولا‌ها و دستگیره‌های پنجره دوجداره در همین مرحله نصب می‌شوند. انجام درست و بدون خطای این مرحله در حفظ خاصیت و ویژگی‌های پنجره دوجداره بسیار اهمیت دارد و در صورت نصب اشتباه یراق آلات، این پنجره دیگر عایق نخواهد بود و ویژگی‌های یک پنجره دوجداره را نخواهد داشت.
  • نصب شیشه‌های دوجداره روی فریم: بعد از نصب یراق آلات، حالا باید شیشه‌های دوجداره را روی فریم UPVC پنجره نصب کرد و آن را عایق بندی و رگلاژ کرد. این رگلاژ توسط قطعات و نوارهای پلاستیکی انجام می‌شود تا ایستادگی شیشه دوجداره روی فریم پنجره دوجداره ثابت و فیکس شود. اگر روی فریم‌های UPVC از شیشه‌های معمولی استفاده شود، بسیاری از مزیت‌های پنجره دوجداره از بین خواهد رفت و برای داشتن یک پنجره دوجداره واقعی، بایستی از شیشه‌های دوجداره نیز استفاده شود. بین لایه‌های این شیشه‌ها گاز آرگون تزریق می‌شود که فشار آن با فشار بیرونی یکسان بوده که باعث می‌شود این شیشه به عنوان عایق صدا و حرارت عمل کند.

در بعضی موارد بعد از اتمام مراحل ساخت یک پنجره دوجداره، چارچوب و فریم ساخته شده روی یک دیوار به عنوان تست قرار گرفته و نصب می‌شوند تا کنترل‌های لازم از لحاظ کیفیت صورت گیرد. این کنترل‌ها شامل عدم تغییر شکل در برابر فشار، حفظ شرایط فیزیکی، تست جوش‌ها در فشارها و نیروهای مکانیکی وارده می‌شود.

برای آشنایی با انواع پنجره‌های دوجداره می‌توانید به مقاله آن مراجعه فرمایید.

Rate this post

مطالب مرتبط

نظرات کاربران 0