تهران - بلوار اندرزگو - خ سلیمانی غربی - بن بست لادن - پلاک 9
  • تلفن تماس 02122394997

  • آدرس ایمیل

تفاوت کرتین وال و ویندو وال چیست؟

تفاوت کرتین وال و ویندو وال چیست؟

استفاده از تکنولوژی و فناوری روز باعث می‌شود زندگی مردم آسان‌تر شود. یکی از روش‌های بهینه‌سازی در ساختمان‌ها، استفاده از نمای کرتین وال و ویندو وال است. شاید شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر تفاوت این دو نما را ندانید. شاید هم تصور می‌کنید هر دو آن‌ها به یک معنی و دقیقاً یکسان هستند.

کرتین وال و ویندو وال هر دو از نماهای شیشه‌ای پرکاربرد هستند. این دو مدل بیشتر از دیگر نماهای ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرند و طرف‌داران زیادی دارند. به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارند استقبال زیادی از آن‌ها شده است. این نماها می‌توانند از ساختمان از جنبه‌های مختلفی محافظت کنند

بدون شک آشنایی با تفاوت ویندو وال و کرتین وال می‌تواند در طراحی مناسب ساختمان نقش مهمی داشته باشد. باتوجه‌به نوع کاربرد و بودجه موردنظرتان می‌توانید از این نماهای شیشه‌ای بهره ببرید. مثلاً نمای فریم لس برای مواردی که بودجه کمی در اختیار دارید گزینه بهتری است یا نمای کرتین وال وقتی بحث سر مقاومت ساختمان باشد حرف اول را می‌زند. نوع کاربری هرکدام از این نماها متفاوت است. توجه کافی به این تفاوت‌ها باعث می‌شود انتخاب درست‌تری داشته باشیم.

تفاوت ویندو وال و کرتین وال زمانی به‌خوبی مشخص می‌شود که با تعریف، ویژگی‌ها و کاربرد هرکدام آشنا شویم. هر دو نما جزو پرکاربردترین نماها در صنعت ساختمان‌سازی هستند. استفاده از این نماها باعث کاهش هزینه در مصرف انرژی می‌شود.

نمای ویندو وال نوعی از نمای کرتین وال محسوب می‌شود اما دارای تفاوت‌هایی نیز هست. در نمای ویندو وال برخلاف کرتین وال پوسته‌ای خارجی بر روی ساختمان وجود دارد و لامل‌ها در بین طبقات اجرا می‌شوند.

در نمای ویندو وال هر طبقه از طبقه پایینی خود جدا است. این نما دارای قیمتی مناسب‌تر نسبت به نمای کرتین وال است. این در حالی است که میزان ایمنی فراهم شده توسط ویندو وال از کرتین وال بیشتر است. کاهش هزینه دودبندی کردن نیز از دیگر مزایای استفاده از نمای ویندو وال است.

هزینه‌های نصب در کرتین وال تقریباً تا دوبرابر ویندو وال می‌رسد. از طرفی نصب ویندو وال‌ها نیز به‌مراتب آسان‌تر می‌باشد. همچنین نکات مهم ایمنی نیز در این مدل به حداقل می‌رسد. البته جدا از هزینه، این مدل در زمان نصب نیز صرفه‌جویی می‌کند. زیرا شما می‌توانید در مکانی دیگر به‌دوراز پروژه عملیات نصب را انجام دهید. در این مقاله به مقایسه ویندو وال و کرتین وال و بیان تفاوت‌های بین این دو نما می‌پردازیم.

ویندو وال و کرتین وال چیست؟

قبل ازآنکه با تفاوت ویندو وال و کرتین وال آشنا شویم بهتر است نگاهی به مفهوم هر یک داشته باشیم. بزرگ‌تر شدن و پیشرفت روزافزون شهرها باعث شده معماران و طراحان به دنبال روش‌های جدید و نوآورانه برای پاسخگویی به نیازهای شهری باشند. محدودیت‌ها و امکانات، شرایط، سلیقه و نیاز مردم باعث شده استفاده از نمای کرتین وال رواجی بیش‌ازپیش یابد. نیاز ساختمان‌های تجاری برای بیشتر دیده‌شدن و در چشم بودن باعث افزایش چشمگیر در استفاده از  نمای ویندو وال شده است. نمای شیشه‌ای ظاهری جذاب به ساختمان می‌بخشد. در ادامه با تفاوت ویندو وال و کرتین وال و ویژگی‌های هرکدام بیشتر آشنا می‌شویم.

کرتین وال چیست؟

نحوه-اجرای-نمای-کرتین-وال-در-سیستم-قاب‌دار-یا-فیس-کپ-(face-cap)

کرتین وال به‌عنوان یک دیوار عمل کرده و ساختمان را از قسمت‌های بیرونی جدا می‌کند. وزن اضافی بر ساختمان وارد نکرده و بسیار سبک است. مقاومت زیادی دارد و می‌تواند از ساختمان در برابر عوامل محیطی و شرایط جوی نامساعد محافظت کند. از نمای شیشه‌ای کرتین وال در ساختمان‌های گوناگونی به‌ویژه نمای ساختمان‌ها و مراکز تجاری استفاده می‌شود.

ویندو وال چیست؟

ویندو-وال-چیست-و-چه-ویژگی‌هایی-دارد؟اینکه ویندو وال چیست و چه تفاوتی با کرتین وال دارد باتوجه‌به ویژگی‌هایش قابل استنباط است.  این نما احتیاج به پشتیبان دارد و از دال بتنی برای پشتیبانی استفاده می‌کند. کاربرد این نما بیشتر در ساختمان‌های مسکونی است. علت این امر، آسان بودن ایجاد تغییرات در این نما توسط معماران است. در ویندو وال شکافی بین شیشه‌ها وجود دارد. این شکاف برای مخفی کردن بتن‌ها است. ویندو وال در مقایسه با نمای کرتین وال قیمت کمتری دارد. تا اینجا دریافتیم ویندو وال چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. همچنین با کرتین وال آشنا شدیم. حال به مقایسه این دو نما می‌پردازیم و مزایا و معایب هرکدام را توضیح می‌دهیم.

لامل در هر دو نما کاربرد و شما میتوانید با مطالعه مقاله لامل چیست؟  اطلاعات جامعی درباره آن دریافت کنید.

مقایسه ویندو وال و کرتین وال

برای مقایسه ویندو وال و کرتین وال لازم است با مزایا و معایب هرکدام آشنا شویم. یکپارچگی ای که نمای کرتین وال ایجاد می‌کند یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آن است. این نما به این دلیل دارای یکپارچگی است که جرزها و اتصالات کمتری در آن وجود دارد. همچنین این نما در مقابل گرما، رطوبت، باد و زمین‌لرزه مقاوم است. لازم به ذکر است که هزینه‌های نصب این نما ممکن است در صورت اشتباه در نصب، افزایش یابد.

یکی‌ از مشکلات کرتین وال، افزایش هزینه‌های نصب در آن نسبت به ویندو وال است. حتی ممکن است هزینه‌های مذکور تا ۲ الی ۳ برابر نیز افزایش یابد. یکی از نکات قابل‌توجه در ملاحظات کار با پنل‌های این نما، حمل‌ونقل آن‌ها تا محل پروژه است. همچنین ممکن است سروصدای اطراف نیز منتقل شود زیرا در این نما طبقات از هم جدا نیستند.

همان‌طور که گفته شد تغییرات و همچنین نصب در نمای ویندو وال به‌مراتب ساده‌تر و راحت‌تر است. همچنین هزینه‌هایی مانند هزینه نصب در این مدل از نما پایین‌تر است. علت کاهش هزینه‌های نصب در این نما این است که دیوار خارجی با دال بتنی جدا می‌شود. یکی از تفاوت‌های این نما با مدل قبلی در انتقال صدا است. ازآنجایی‌که در این نما بین واحدها جدایی وجود دارد انتقال صدای کمتری نیز دارد. همچنین تعویض در این نما بسیار راحت‌تر است و واحدهای شیشه‌ای نیز متأثر از آن نیستند.

اولین عیب ویندو وال زیبایی آن است. به دلیل شکافی که بین طبقات وجود دارد، زیبایی در این نما ادامه‌دار نمی‌باشد. البته باید بدانید که این مشکل توسط پوشش‌های بتنی قابل‌حل است. اگر می‌خواهید در مقابل گرما و رطوبت نیز در امان باشید، باید به نکات قبل و تفاوت ویندو وال و کرتین وال پیش از نصب آن‌ها توجه کنید.

مقایسه-ویندو-وال-و-کرتین-وال

ایمنی نمای شیشه‌ای و هزینه اجرای آن

در بخش قبل به مقایسه ویندو وال و کرتین وال پرداختیم. در ادامه نکاتی درباره ایمنی این نماهای شیشه‌ای ذکر خواهیم کرد. به طور کل وقتی ۶۰ درصد از نمای یک ساختمان را شیشه پوشانده باشد، به نمای حاصل، نمای شیشه‌ای می‌گوییم.

استفاده از شیشه‌های معمولی در نمای‌های شیشه‌ای جایز نیست. زیرا این شیشه‌ها از خطر بالایی برخوردار هستند. در اثر این خطرات ممکن است که شکستن آن‌ها و پرتاب شدن قطعاً درشت و ریز منجر به آسیب‌دیدگی افراد شود. شیشه‌های سکوریت به دلیل پخش نشدن از امنیت بالاتری برخوردار هستند. شیشه‌هایی از جنس لمینت نیز در اثر پخش شدن پراکنده نخواهند شد. دلیل پخش نشدن آن‌ها نیز استفاده از چسب‌های مخصوص است. به همین دلیل می‌توان گفت که شیشه‌های لمینت بهترین نوع شیشه‌ها در اجرای این نما هستند.

قیمت شیشه‌ها نیز به مدل آنها بستگی دارد. اما معیار قیمت همه آنها اندازه آنها در مترمربع است.  البته در مدل‌هایی از شیشه‌ها مانند شیشه‌های فریم لس باید به مساحت سطح موردنظر و همچنین شرکت سازنده نما توجه کرد‌.

اما باید گفت که مجموعاً مواردی مانند کیفیت و البته نوع شیشه، تعداد شیشه، نمای شیشه‌ای، مساحت و ابعاد آنها، ضخامت و همچنین کیفیت یراق‌آلات در قیمت آنها تأثیر مستقیم دارد. البته کیفیت محصول، کشور و شرکت سازنده نیز از اهمیت برخوردار است. باید توجه داشته باشید که نوع شیشه می‌تواند تک یا دوجداره باشد. همچنین سکوریت یا لمینت بودن شیشه‌ها نیز حائز اهمیت است. نوع نمای شیشه‌ای نیز می‌تواند کرتین وال یا فریم لس باشد. همچنین به یاد داشته باشید که در بررسی ابعاد و مساحت شیشه، به ارتفاع و عرض شیشه استفاده شده توجه کنید.

اصول طراحی نما باتوجه‌ به تفاوت ویندو وال و کرتین وال

مقایسه-ویندو-وال-و-کرتین-وال-از-نظر-هزینه-اجراشاید بتوان گفت که تمامی زیبایی یک ساختمان و آن چیزی که به چشم افراد می‌آید، نمای ساختمان است. یکی از اصلی‌ترین عواملی که منجر به کم‌اهمیت جلوه داده شدن این نماها شده است، مسائل مالی است. در واقع به دلیل افزایش هزینه‌های ساخت‌وساز، مسئله زیبایی نمای ساختمان زیر سؤال رفته و کمتر موردتوجه واقع می‌شود.

یکی از نکات قابل‌توجه در زیبایی نما ساختمان، افراط‌وتفریط است. به همان میزان که عدم توجه به زیبایی آن لطمه وارد می‌کند، توجه بیش از حد و تجملات نیز می‌تواند آسیب‌های مختلفی را وارد سازد. حتی گاهی توجه بی‌دلیل به این موارد منجر به دگرگونی عملکرد ساختمان می‌شود. همچنین استفاده از نماهای نامناسب ممکن است به ایمنی افراد هنگام بحران نیز آسیب برسانند.

جدای از ساختمان و آپارتمان‌های مسکونی، نمای سازه‌های دیگر مانند ساختمان‌ها و برج‌های تجاری نیز موضوع بعدی هستند. نمای یک ساختمان تجاری، می‌تواند اوج جلال و شکوه یک کسب‌وکار یا مجتمع تجاری را به‌خوبی انتقال دهند. در واقع می‌توان گفت که زیبایی و شکوه نمای یک ساختمان و یا برج تجاری، می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در فروش واحدهای آن داشته باشد. به‌گونه‌ای که هرچقدر این نما شیک‌تر و زیباتر بوده، توجه افراد را بیشتر به خود جلب می‌کند. همچنین نمای ساختمان‌های مختلف می‌تواند در میزان نورگیری آن‌ها نیز تأثیر زیادی داشته باشد. به‌گونه‌ای که با افزایش زیبایی و کیفیت نما، مشتری قطعاً ممکن است از کاهش کیفیت داخل منزل خود نیز چشم‌پوشی کند.

شاید به همین دلیل باشد که سازندگان ساختمان‌های امروزی، توجه بسیار ویژه‌ای به نمای ساختمان‌ها کرده و برای آن هزینه‌های بسیار زیادی می‌کنند. پس با انتخابی درست و بهینه، می‌توانید به منزل یا ساختمان خود زیبایی ببخشید.

می‌توانید با مطالعه مقاله روش‌های اجرای نمای کرتین وال با کرتین وال بیشتر آشنا بشوید.

تفاوت دقیق کرتین وال و ویندو وال را دریافتیم.

در این مقاله با تفاوت ویندو وال و کرتین وال آشنا شدیم. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، هر دو نما جزو نماهای مدرن هستند.  نمای شیشه‌ای از زمان معماری سنتی کاربرد دارد. اما کرتین وال و ویندو وال در دسته نماهای شیشه‌ای مدرن قرار می‌گیرند.

در بخش‌های قبل مقایسه ویندو وال و کرتین وال از طریق بررسی مزایا و معایب ویندو وال و کرتین وال صورت گرفت. این مقایسه باعث  می‌شود، باتوجه‌به نوع نیازی که داریم از هرکدام از این نماها استفاده کنیم. به‌طورکلی نماهای شیشه‌ای در مقاومت ساختمان نقش مهمی ایفا می‌کنند. در برابر عوامل محیطی مانند طوفان و زلزله این نماهای شیشه‌ای هستند که از ساختمان محافظت می‌کنند.

این نماها از اتلاف انرژی جلوگیری کرده و بیشترین بهره‌برداری را از نور خورشید دارند. جلوه ظاهری این نماها از دیگر دلایلی است که بسیاری از معماران علاقه خاصی به این نماها پیدا کرده‌اند و روزبه‌روز بر تعداد ساختمان‌ها با این نماها افزوده می‌شود. نماهای شیشه‌ای به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که هرکدام برحسب اجزای ساخت و کاربردهایی که دارند در موارد متناسب با خود به کار می‌روند.

در انتخاب نوع و همچنین رنگ نما باید به این نکته که ساختمان به کدام طرف است توجه فراوانی داشت. مثلاً نمای جلویی ساختمان با نمای پشتی آن ممکن است خیلی متفاوت باشد. ولی در مجموع می‌توانیم به این نتیجه برسیم که نمای جذاب، شیک و البته اقتصادی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در جذابیت و محبوبیت آن ساختمان، برج و مجتمع داشته باشد.

اگر قصد اجرا و استفاده از این نماهای شیشه‌ای را دارید، باید با افراد متخصص و باتجربه کافی در این زمینه مشورت کرده و اجرای این طرح را به شرکت‌های مجرب بسپارید. چراکه این نماها با وجود تمام مزیت‌هایی که دارند اگر به‌درستی اجرا و نصب نشوند می‌توانند هزینه‌های زیادی به همراه داشته باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران 0