تهران - بلوار اندرزگو - خ سلیمانی غربی - بن بست لادن - پلاک 9
  • تلفن تماس 02122394997

  • آدرس ایمیل

با کاربردهای نمای کرتین وال آشنا شوید

با پیشرفت تکنولوژی در سازه‌ها وظیفه تحمل بار مرده سازه از نمای خارجی برداشته شده و بر عهده اسکلت فولادی یا بتنی قرار گرفته است. همین امر باعث سبک شدن دیوارها و امکان استفاده از شیشه را به جای دیوار فراهم کرده است. اصطلاح کرتین وال یا دیوار پرده‌ای به معنی حائلی خارجی با مقاومت و استحکام دیوار و سبکی و انعطاف پرده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نما موارد استفاده مختلفی دارد که در مقاله زیر مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
کرتین وال چیست؟

دیواری متشکل از دو بخش لامل (سازه نگهدارنده معمولا آلومینیومی) و پرکننده (سبک و غالبا شیشه‌ای) است که به منظور زیبایی و یا حفاظت از سازه‌ها (در مقابل آب و هوا و …) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دیوار پرده‌ای بسیار سبک است و تنها بار خود را تحمل کرده و بار مرده ساختمان بر روی آن قرار نخواهد گرفت.

کاربردهای کرتین وال

  1. زیبایی
  2. انتقال نور
  3. حفاظت در مقابل عوامل مختلف
  4. ملاحظات سازه


اگر بخواهیم کاربردهای این نما را به طور کلی تقسیم بندی کنیم باید چهار دسته زیبایی، انتقال نور، حفاظت در مقابل عوامل مختلف و ملاحظات سازه را در نظر بگیریم. بنابراین در این سه دسته به بررسی کاربردهای کرتین وال خواهیم پرداخت.

• زیبایی
بدون شک یکی از مهمترین علل استفاده از کرتین وال استفاده از زیبایی آن است. کرتین وال قابلیت ترکیب با نماهای مختلف را در سازه‌ها دارد. با تغییر رنگ شیشه‌ها و قاب‌ها می‌توان دید افقی و عمودی متفاوتی ایجاد کرد. یکی دیگر از کاربردهای زیبایی کرتین وال استفاده از آن در حالت ‌های گوناگون هندسی(مثل منحنی یا هرمی و …) است. در پیاده‌روها نیز می‌توان با نصب کرتین وال به صورت عمودی یا افقی (بالای پیاده رو) زیبایی خاصی به نمای شهر بخشید.

برای درک بهتر زیبایی نما کرتین وال بهتر است با چهار طراحی خارق العاده نمای کرتین وال آشنا شوید.

وجود کرتین وال در سازه‌ها دید بهتر و زیباتری را نسبت به اطراف ایجاد خواهد کرد. همچنین می‌توان با داشتن دیوار شیشه‌ای مناسب بین فضاهای مختلف در سازه دید زیبایی را نسبت به کل محیط فلت ایجاد کرد. این دیوار پارچه‌ای انواع مختلفی داشته و می‌توان از این تنوع انواع برای ایجاد سازه‌هایی منحصر به فرد از نظر معماری استفاده کرد.

• انتقال نور
رساندن نور به خصوص در طول روز به محیط سازه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، با کرتین وال یا دیوار پرده‌ای انتقال نور به بهترین وجه به تمام نقاط سازه صورت گرفته و همچنین می‌توان با استفاده از شیشه‌های رفلکس یا رنگی مقدار نور داخل سازه را تنظیم کرد. همچنین سقف سازه می‌تواند کرتین وال با شیب حداکثر 2 درجه باشد که در این حالت از نور طبیعی حداکثر استفاده لازم خواهد شد.

حفاظت
یکی دیگر از کاربردهای مهم کرتین وال حفاظتی است که در مقابل عوامل مختلف خارجی و داخلی ایجاد خواهد کرد. این دیوار از ورود گرد و غبار، آلودگی‌های محیطی و صوتی، آب باران به سازه جلوگیری کرده و همچنین در مقابل ورود فیزیکی توسط افراد و یا حیوانات(حشرات) نیز از سازه حفاظت خواهد کرد. همچنین در پیاده‌رو‌ها و ایستگاه‌های وسایل نقلیه عمومی قابلیت حفاظت در مقابل آفتاب و باران را ایجاد کرده و در اتوبان‌ها نیز به عنوان دیوار عایق صوتی قابل استفاده است.

اگر در نمای داخلی از کرتین وال استفاده شود، قابلیت حفاظت از صدا، باعث خواهد شد که صدای جلسات به بیرون اتاق منتقل نشود و همچنین دید کافی برای کنترل محیط کار وجود داشته باشد. از دیگر استفاده‌های حفاظتی کرتین وال می‌توان به استفاده در طلا فروشی‌ها و بانک‌ها و … اشاره کرد که هم نمای مناسبی را در اختیار خریدار و یا مشتری قرار داده و هم دید عوامل داخل را برای کنترل محیط بیرونی بیشتر می‌کند و از طرفی با استفاده از شیشه‌های ضد گلوله و ضربه چند جداره امنیت داخل نیز تضمین می‌شود.

استفاده از کرتین وال باعث حفظ دمای داخلی شده و نیز کاهش مصرف انرژی برای سرمایش و گرمایش محیط را به همراه خواهد داشت. همچنین این سازه غیرباربر در مقابل اشعه فرابنفش مقاومت بسیار خوبی خواهد داشت.

• ملاحظات سازه
استفاده از این شیوه در سازه، بار مرده را به طور چشمگیری کاهش خواهد داد. کرتین وال معمولا در مقابل تکانه‌های ناشی از باد و زلزله به علت زیر سازی مناسب بسیار مقاوم است. کرتین وال در مقابل آتشسوزی نیز مقاومت بسیار خوبی از خود نشان داده و به دلیل بالا بودن درجه حرارت مورد نیاز برای آتش گرفتن شیشه زمان بیشتری را به آتشنشانان برای کنترل آتشسوزی‌های وسیع را خواهد داد.

از دیگر کاربردهای کرتین وال می‌توان به قابلیت باز شدن پنجره‌های به کار رفته در آن به سمت داخل و خارج اشاره کرد.تفاوت مدل‌ها و انواع نماهای کرتین وال، بیش‌تر در نمای خارجی آن‌هاست و فرق بسیاری در استحکام و طول عمر و عایق‌بندی آن‌ها نیست.

خرید و نصب کرتین وال

قبل از خرید و نصب کراتین وال باید توجه داشته باشید که آیا استفاده از کرتین وال در سازه شما امکان پذیر است یا خیر، همچنین برای خرید کرتین وال باید به جنس لامل و نوع شیشه و همچنین کیفیت و مقاومت ‌آن‌ها توجه کافی انجام شود. کارشناسان ما در ایماژ نما با سال‌ها تجربه مفید در امر نصب و فروش کرتین وال آماده پاسخگویی به تمامی سوالات فنی و تخصصی شما در این زمینه هستند. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کاربرد کرتین وال، مشورت با کارشناسان ما و دریافت قیمت‌ها کافی است روی لینک زیر کلیک کرده و به طور مستقیم یا با ثبت اطلاعات لازم با ما تماس بگیرید.

مشاوره تخصصی (جهت ارائه قیمت کرتین وال)

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران 0