تهران - بلوار اندرزگو - خ سلیمانی غربی - بن بست لادن - پلاک 9
 • تلفن تماس 02122394997

 • آدرس ایمیل

مقایسه انواع هندریل از نظر کیفیت و قیمت

انواع هندریل شیشه‌ای
شاید شما هم هنگام بالا رفتن یا پایین آمدن از پله‌ها نیاز دارید دستتان را به‌جایی بگیرید. هندریل‌ها یا همان دست‌آویز‌ها قطعاتی هستند که به‌همین منظور ایجاد شده‌اند. انواع هندریل با جنس و اشکال متفاوت وجود دارند. هر یک از انواع هندریل ویژگی‌ها، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و از نظر هزینه با یکدیگر متفاوتند. در این مطلب سعی داریم برای شما مقایسه‌ای بین انواع هندریل از نظر کیفیت و هزینه‌های تقریبی انجام دهیم.

در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا به شما در انتخاب بهتر کمک کنیم.

هندریل چیست؟

هندریل یا همان نرده وسیله‌ای است که به‌صورت یک ریل کشیده برروی پایه‌ها و یا دیوار نصب می‌شود. این وسیله می‌تواند برای پیاده‌روی کردن، بالا رفتن از پله‌ها، پایین آمدن از پله‌ها و یا در کل برای طی کردن مسیر‌های مختلف برای افراد حمایت و ثبات ایجاد کند. هندریل شیشه ای  همان هندریل است که جنس آن از شیشه باشد.

بسیاری از افراد برای حرکت کردن به این‌گونه وسایل نیاز دارند. برای مثال افراد سالمند که تعادل مناسبی ندارند از جمله این افراد هستند.

اهیمت استفاده از هندریل چیست؟

سالیانه افراد زیادی به‌دلیل سقوط از پله‌ها راهی بیمارستان‌ها می‌شوند! این مسئله عوارض بسیار زیادی را هم برای این افراد ایجاد خواهد کرد. از آنجایی که سقوط از پله‌ها بسیار رایج است باید از طریقی این مسأله را کاهش دهیم. کودکان، افراد سالمند و ناتوان از دسته افرادی هستند که از نظر استفاده از پله گروه پرخطر محسوب می‌شوند.

با استفاده صحیح از نرده و هندریل می‌توان با افزایش ثبات و تعادل این افراد، از سقوط پیشگیری کرد. در نتیجه می‌توانیم آسیب‌ها و عوارضی که ناشی از سقوط است را کاهش دهیم.

تا اینجا با هندریل آشنا شدیم و اهمیت استفاده از آنرا در ساختمان‌ها درک کردیم. اما هندریل‌ها انواع مختلفی دارند که لازم است به بررسی آن‌ها بپردازیم. شما می‌توانید متناسب با ویژگی‌هایی که هر یک از انواع هندریل دارند، آن‌ها را انتخاب کنید.

انواع هندریل

اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین انواع هندریل انجام دهیم لازم است با انواع آن آشنایی پیدا کنیم.

هندریل استیل

هندریل استیل یکی از انواع معروف و بسیار پرطرفدار هندریل است. اما به چه علت این هندریل‌ها پرطرفدار شده‌اند؟

 • اولین علت آن است که هندریل‌های استیل از زیبایی ظاهری بسیار زیادی برخوردار هستند. استیل و وسایلی که استیلی هستند هیچ‌گاه از مد نمی‌افتند.
 • علت دیگر آن است که در ساخت هندریل‌های استیل از کروم استفاده می‌شود. کروم فلزی است که ضد زنگ و ضد خوردگی است. به این دلیل مقاومت و ماندگاری این نوع هندریل به نسبت بالاتر از سایر انواع آن است.
 • دلیل دیگر آن است که استیل مقاومت حرارتی بالایی دارد. درمقابل آتش‌سوزی و گرمای زیاد دچار مشکل نخواهد شد. این ویژگی هم باعث شده است که بیشتر مورد توجه باشد.
 • اگر نگاه دکوراتیوی به هندریل استیل بیندازیم متوجه خواهیم شد که به‌دلیل این‌که این نوع هندریل از درخشندگی برخوردار است و براق به‌نظر می‌رسد بسیار چشم‌نواز است.
 • فلز استیل به‌کار رفته در ساخت این هندریل درمقابل ضربات و خراشیدگی‌ها مقاوم است.
 • آلیاژ‌هایی که در ساخت هندریل استیل به‌کار رفته است باعث شده‌اند که آن‌ها در مقابل تغییرات اسیدی مقاومت بالایی داشته باشند.
 • فلز استیل به‌سختی دچار تغییر می‌شود.
 • به‌دلیل اینکه فلز استیل و سایر آلیاژ‌های به‌کار رفته در ساخت هندریل استیل مقاومت بالایی در مقابل عوامل نامناسب محیطی دارند، طول عمر آن بسیار زیاد بوده و خرید آن مقرون به‌صرفه می‌باشد.

هندریل-استیل

 

مزایا و ویژگی‌های مثبت هندریل استیل بود گفتبم؛ اما آیا عیبی هم دارد؟

 • بله، تنها عیبی که ممکن است با آن مواجه شوید این است که پس از گذشت مدت زمانی شاهد لق شدن و شل شدن قطعات آن خواهید بود. این مسأله به‌دلیل نصب غیر حرفه‌ای هندریل و نرده اتفاق می‌افتد. پس می‌توانید با نصب حرفه‌ای، از بروز این مسأله جلوگیری کنید.

هندریل آلومینیومی

هندریل آلومینیومی از دیگر هندریل‌های پرکاربرد است. از این هندریل به‌ویژه در بالکن و راه‌پله ساختمان‌ها استفاده می‌کنند.

در ساخت این هندریل از دماهای بالا استفاده می‌شود. ساخت این هندریل به این صورت است که آلومینیوم در دمای بسیار بالا و حدود ۴۰۰ درجه سانتیگراد قرار داده می‌شود. در این دما آلومینیوم بسیار نرم و انعطاف‌پذیر خواهد بود. در این شرایط از آن پروفیل‌هایی می‌سازند و آنرا به‌شکل دلخواه خود تبدیل می‌کنند. سپس ابعاد موردنظر را روی پروفیل‌های ایجاد شده برش می‌زنند.

وقتی آلومینیوم در کوره قرار دارد به‌دلیل اکسید شدن منیزیم به‌کار رفته در آن سخت می‌شود. بعد از خروج قطعه از کوره، روی پروفیل ایجاد شده یک لایه پوشش نازک قرار می‌دهند. این پوشش خواص ضد زنگی و ضد خوردگی را برای آن ایجاد می‌کند.

هندریل آلومینیومی

 

ویژگی‌های هندریل آلومینیومی چیست؟

 • به‌دلیل استفاده از آلومینیوم در ساخت این هندریل؛ نتیجه کار نسبت به هندریل‌های استیل سبک‌تر خواهد بود.
 • همانطور که گفتیم برای ساخت هندریل آلومینیومی لازم است آنرا در کوره با دمای زیاد قرار دهند. در این دما انعطاف‌پذیری آلومینیوم بسیار زیاد است و باعث می‌شود بتوانیم آنرا به اشکال مورد نظر خود ایجاد کنیم. همین تنوع شکل ظاهری باعث شده است که در مکان‌های مختلف بتوان بدون محدودیت از آن استفاده کرد.
 • به‌دلیل درخشندگی و براق بودن، زیبایی بسیار زیادی داشته و دکوراتیو است.
 • آلومینیوم به‌دلیل خواص و ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند ماندگاری بیشتری نسبت به استیل و سایر فلزات داشته باشد. این مسأله باعث شده است که خرید و نصب آن بسیار مقرون به‌صرفه باشد.
 • مقاومت هندریل آلومینیومی در مقابل رطوبت بسیار بالا است. پس در مناطق مرطوب این نوع هندریل کاربرد بیشتری دارد.
 • همانطور که قبل‌تر و در بررسی هندریل استیل گفتیم یکی از مشکلات در نصب هندریل استیل این است که پس از گذشت مدت زمانی لق و شل خواهد شد. این مسأله و مشکل در هندریل آلومینیومی پیش نخواهد آمد. نصب هندریل آلومینیومی متفاوت است و از داخل سنگ‌ها و بتنهای بسیار مقاوم پیچ می‌شود. این موضوع باعث می‌شود هرگز مشکل شل شدگی پیش نیاید.

هندریل شیشه‌ای

هندریل شیشه‌ای یکی دیگر از انواع تجهیزات است که می‌تواند جایگزین هندریل‌های استیل یا فلزی دیگر شود. وقتی سخن از هندریل‌های شیشه‌ای به میان می‌آید اغلب افراد تصور می‌کنند به کل شیشه‌ای که به‌عنوان حفاظ بالکن و پله استفاده می‌شود هندریل شیشه‌ای می‌گویند. اما اینطور نیست! از شیشه به عنوان محافظ و جان پناه در بخش بالایی و از پایه های فلزی به عنوان نگهدارنده شیشه استفاده کرد. جنس شیشه به‌کار رفته در ساخت نرده‌های شیشه‌ای سکوریت لمینت است. این شیشه توسط اتصالات و پیچ و مهره‌ها و نیز گیره‌هایی به یکدیگر اتصال میابد.

برای آشنایی بیشتر در مورد کارکرد و کاربرد هندریل شیشه‌ای میتوانید به مقاله هندریل شیشه‌ای؛ جان­‌پناهی امن و زیبا مراجعه فرمایید.

مزیت‌‌های استفاده از هندریل‌ شیشه‌ای نسبت به هندریل‌ فلزی

 • استفاده از هندریل و نرده شیشه‌ای به روشن‌تر شدن محیط کمک می‌کند. همین مسأله باعث می‌شود محیط زیباتر به‌نظر برسد.
 • شیشه باعث می‌شود محیط بازتر و بزرگتر به‌نظر برسد.
 • یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که در استفاده از هندریل شیشه‌ای می‌توان به آن اشاره کرد این است که این نوع هندریل مقاومت به رطوبت دارد. اگر از هندریل‌های فلزی یا چوبی استفاده کنید ممکن است پس از گذشت زمان دچار زنگ زدگی و پوسیدگی شود. این مشکل در استفاده از هندریل شیشه‌ای به چشم نمی‌خورد.
 • شاید خیلی‌ها فکر کنند هندریل‌های شیشه‌ای ایمنی بالایی ندارند اما این موضوع درست نیست‌! در ساخت و طراحی هندریل‌های شیشه‌ای از شیشه‌های سکوریت یا لمینت استفاده می‌شود. این دو نوع شیشه مقاومت بسیار زیادی دارند و امنیت استفاده از این هندریل را افزایش می‌دهند. حتی در مقابل ضربات وارده هم مشکلی در هندریل شیشه‌ای ایجاد نخواهد شد.
 • نصب هندریل شیشه‌ای بسیار ساده است. سرعت نصب هندریل شیشه‌ای بسیار بالا است و توسط یک تیم ماهر به‌سرعت انجام خواهد شد.

آیا استفاده از هندریل شیشه‌ای معایبی هم دارد؟

 • عیبی که در استفاده از هندریل شیشه‌ای وجود دارد این است که قیمت آن نسبتاً زیاد است. به‌دلیل این‌که در ساخت هندریل‌های شیشه‌ای از سکوریت یا لمینت استفاده می‌شود قیمت گرانتری دارد‌. از طرفی باید از پیچ و مهره و گیره‌های مرغوبی در ساخت و نصب این هندریل‌ها استفاده شود.
 • اگر هندریل شیشه‌ای نیاز به تعمیر داشته باشد کمی هزینه‌بر خواهد بود.

درست است که هندریل‌های شیشه‌ای معایبی دارند اما مزایای زیاد آن باعث می‌شود این معایب کمتر به چشم بیایند.

انواع هندریل شیشه‌ای

هندریل‌های شیشه‌ای دارای انواع مختلفی هستند. که به توضیح آنها میپردازیم.

هندریل شیشه‌ای اکسپوز یا روکار

در نصب این نوع هندریل قطعات آلومینیومی سنگین U شکل در زیرساز آن قرار می‌گیرد. سایر قطعاتی که باید در نصب استفاده شوند در دل همین بخش U شکل قرار خواهند گرفت. شیشه‌هایی که قرار است نصب شوند را در داخل این قطعه قرار خواهند داد. همچنین می‌توان رنگ و لاستیک‌های آب‌بندی را به انتخاب مشتری در اطراف قطعه آلومینیومی اضافه کرد.

ارتفاع پروفیل قرار داده شده در این نوع هندریل حدود ۱۰ سانتی‌متر است.

مزیت هندریل اکسپوز این است که به سرعت نصب می‌شود. نیازی به تخریب برای ساخت و نصب این هندریل وجود ندارد و اصلاح و تعمیر آن کم هزینه تر است.

هندریل شیشه‌ای دفنی یا توکار

در ساخت و نصب این نوع هندریل، قطعات آلومینیومی و ملزوماتی که لازم است شیشه برروی آن‌ها نصب شوند را در داخل زیرساز قرار خواهند داد. این مسأله باعث می‌شود شیشه بدون هیچ‌گونه المان اضافی برروی کار قرار بگیرد.

هندریل-شیشه‌ای-دفنی-یا-توکار

مزیت هندریل شیشه‌ای دفنی یا توکار چیست؟

 • چون این هندریل به‌صورت توکار نصب شده است می‌تواند برای دکوراسیون مینیمال مناسب‌تر باشد.

هندریل شیشه‌ای فیکس پوینت

نوع دیگری از هندریل‌های شیشه‌ای انواع فیکس پوینت هستند‌. در نصب و قرار دادن این هندریل‌ها از اتصالات U شکل و یا المان‌های قرار داده شده در زیرساز ساختمان استفاده نمی‌شود. نصب این هندریل‌ها به این صورت اجرا خواهد شد که در تیر اصلی ساختمان بست‌های دکمه‌ای شکلی به‌نام فیکس پوینت نصب می‌شود که جنس آن آلومینیوم یا استیل است. پس از آن برروی آن شیشه‌ها نصب می‌شوند و در فاصله طبقات محکم می‌شوند.

هندریل شیشه‌ای فیکس پوینت

استفاده از هندریل فیکس پوینت چه مزیتی دارد؟

 • مهمترین ویژگی این نوع هندریل این است که این سیستم مقاومت بسیار بالایی دارد و می‌تواند فشار‌های جانبی را به‌میزان زیادی تحمل کند.

هندریل شیشه‌ای اسپیگات

هندریل‌های شیشه‌ای اسپیگات هم از دیگر سیستم‌های پرطرفدار هستند. برای نصب این نوع هندریل لازم است از پایه‌های نگهدارنده مخصوص با ابعاد حدود ۱۵ تا ۲۵ سانتی‌متر و از جنس استیل یا آلومینیوم و یا آهن استفاده شود. می‌توانید متناسب با علاقه خود اشکال هندسی مختلفی را برای ساخت این قطعات نگهدارنده سفارش دهید.

هندریل-شیشه‌ای-اسپیگات

مزایای استفاده از هندریل شیشه‌ای اسپیگات چیست؟

 • استفاده از این نوع هندریل برای کنار استخر‌ها کاربرد بیشتری دارد. علت هم این است که به‌سادگی آب از زیر آن‌ها عبور می‌کند.
 • نصب این هندریل‌ها به‌دلیل این‌که به صورت روکار نصب می‌شود بسیار سریع است. از آنجا که برای نصب آن نیازی به تخریب زیرساز نیست به‌سادگی می‌توان آنرا نصب کرد.
 • از آنجا که آلومینیوم نسبت به استیل هزینه مناسب‌تری دارد برای اینکه هزینه تمام شده هندریل شیشه‌ای اسپیگات کمتر شود می‌توانید از قطعات آلومینیومی استفاده کنید.

با انواع هندریل آشنا شدیم

همانطور که دیدید انواع هندریل متفاوت هستند. شما می‌توانید متناسب با کارایی موردنظرتان از آن‌ها استفاده کنید. با بررسی ویژگی‌ها، مزیت‌ها و معایب هر یک از انواع هندریل می‌توانید انتخاب خود را انجام دهید.

بین انواع هندریل موجود، نوع شیشه‌ای آن طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است. همانطور که دیدیم هندریل‌های شیشه‌ای که بسیار هم مدرن و جدید هستند مزایای زیادی دارند. این هندریل‌ها ایمن و مقرون به‌صرفه هستند.

Rate this post

مطالب مرتبط

نظرات کاربران 0