تهران - بلوار اندرزگو - خ سلیمانی غربی - بن بست لادن - پلاک 9
 • تلفن تماس 02122394997

 • آدرس ایمیل

چند پیشنهاد ساده برای نگهداری و نظافت پنجره آلومینیومی

کاملا طبیعی است که پنجره‌ها و درها آلودگی هوا و گرد و غبار را به خود جذب کنند، حتی اگر این پنجره‌ آلومینیومی باشند هم از این قاعده مستثنی نیستند. با اینکه قاب‌های آلومینیومی نسبتا به نگهداری کمتری احتیاج دارند و بیشتر از بقیه مواد عمر می‌کنند، تمیز نگهداشتن قاب‌های آلومینیومی بسیار ضروری است. تمیز نکردن این قاب‌ها باعث آسیب به پنجره‌ها خواهد شد و این آسیب هزینه‌های تعمیر و حتی تعویض را به شما تحمیل خواهد کرد.

Aluminum window façade

برای نظافت پنجره‌ آلومینیومی رعایت بدون آسیب رساندن به آن رعایت چند نکته ضروری است. اگر هنوز هم در حال مطالعه این متن هستید، پس نحوه صحیح تمیز کردن پنجره آلومینیومی برای شما مهم است و راهنمای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید. تیم ایماژ نما قصد دارد تا با ارائه نکات و راهکارهایی موثر اما ساده شما را در نگهداری و نظافت پنجره آلومینیومی یاری کند.

تمیز کردن پنجره آلومینیومی با پودر پوشش داده شده

روش‌هایی که برای تمیز کردن پنجره آلومینیومی خود استفاده می‌کنید با توجه به میزان قدمت پنجره متفاوت خواهد بود. قاب‌های آلومینیومی که جدیدتر هستند به اندازه قدیمی‌ها نیز به تمیز کردن با قدرت زیاد ندارند. اگر پنجره‌های قدیمی رنگ نشده نیز باشند، تمیز کردن آن به نیروی بیشتری نیاز خواهد داشت.

اگر پنجره شما از آن نوع پنجره‌های آلومینیومی است که لبه‌های آن‌ها با پودر پوشش داده شده‌اند، بهتر است آن‌ها را هر سه تا چهار ماه یک بار تمیز کنید تا به خوبی یک پنجره تمیز به نظر برسند.
بهترین راه تمیز کردن پنجره آلومینیومی به شکل زیر است:

 1. نظافت را از بالای پنجره شروع کرده و به کار خود تا رسیدن به پایین‌ترین قسمت پنجره ادامه دهید. این کار از ریختن قطرات کثیف بر روی قسمت‌هایی که از قبل تمیز کرده‌اید، جلوگیری خواهد کرد.
 2. برای شستن قاب‌های آلومینیومی، از آب و صابون گرم استفاده کنید. آب و صابون در مورد پنجره‌های آلومینیومی بسیار بهتر از تمیز کننده‌های مصنوعی ساخته شده از مواد شیمیایی عمل خواهد کرد. مواد تمیز کننده به علت عواملی مثل سختی بالا ممکن است به لبه‌های پنجره شما آسیب بزند.
 3. یک پارچه نرم را که ترجیحا کاملا از مواد میکروفیبر ساخته شده باشد را در آب و صابون فرو برده و پس از خارج کردن فرآیند پاک کردن را با آن شروع کنید.
 4. برای پاک کردن لکه‌های کثیف سمج و یا خاکی کمی فشار دستتان را روی پارچه بیشتر کنید. اما لازم نیست برای تمیز کردن از نیروی زیادی استفاده کنید، چون پنجره آلومینیومی معمولا راحت تمیز می‌شود.
 5. خیلی مهم است که تمام نقاط مخفی که رسیدن به آن‌ها سخت است را کاملا تمیز کنید. کثیفی و گرد و غبار با گذشت زمان بیشتر و بیشتر شده و در نتیجه درز‌های پنجره را بسته و زه کشی آن را دچار مشکل می‌کند.
 6. وقتی که به اندازه کافی از تمیز کردن پنجر‌ها احساس رضایت کردید، آن را با استفاده از یک پارچه تمیز نرم خشک کنید.

استفاده از این مراحل برای تمیز کردن پنجره‌های آلومینیومی قدیمی نیز کارکرد دارد. برای تمیز کردن پنجره‌های قدیمی کافی است که فشار بیشتری به دستانتان برای تمیز کردن وارد کرده و به جای هر سه چهار ماه یکبار ، ماهی یکبار پنجره را تمیز کنید. اگر لبه‌های پنجره آلومینیومی شما با پودر پوشش داده نشده باشد، در مقابل هوا آسیب پذیرتر خواهد بود و در مقابل آسیب بیشتر مستعد خواهد بود. در این صورت احتمال آسیب و یا نشتی آب از پنجره بیشتر خواهد بود.

اگر نمیدانید کدام نوع از پنجره های UPVC یا آلمینیومی برای شما مناسب است می‌توانید با مطالعه مقاله مقایسه پنجره آلومینیومی و پنجره upvc اطلاعات جامعی در خصوص آنها کسب کنید.

تمیز کردن پنجره‌های آلومینیومی بدون پوشش

 1. برای نظافت پنجره‌های آلومینیومی بدون پوشش لبه‌ها نیز، استفاده از آب و صابون گرم کفایت می‌کند، اما برای نقاطی که سخت تمیز می‌شوند، احتیاج به تمیز کننده‌های مخصوص آلومینیوم خواهید داشت.
 2. قبل از خرید هر تمیز کننده‌ای باید بررسی کنید که آیا آن تمیز کننده برای نظافت قاب آلومینیوم مناسب است یا خیر؟، گاهی لازم است قبل از استفاده تمیز کننده را روی یک سطح کوچک امتحان کنید.
 3. بعد از این که نظافت به پایان رسید، قاب را به وسیله پارچه‌ای نرم و تمیز خشک کنید.
 4. برای تمیز کردن لکه‌های آب باران که در طول چندین سال روی قاب پنجره‌ها ایجاد شده‌اند. کافی است از سیم فولادی، همراه آب و صابون استفاده کنید تا سطح قاب دوباره براق شود.

چند راهکار ساده دیگر برای تمیز کردن پنجره های آلومینویمی

 1. اگر شلنگ آب دارید، کمی قاب آلومینیومی را قبل از نظافت با آن بشویید، چون لایه نازکی از گرد و غبار و کثیفی را پاک کرده و می‌توانید از آب و صابون یا شوینده تاثیر‌گذارتر استفاده کنید. اگر شلنگ ندارید قبل از استفاده از شوینده با مقدار کمی آب، قاب پنجره را خیس کنید.
 2. قطرات روغن را با تمیز کننده‌های صنعتی از بین ببرید، شوینده‌ای مناسب برای تمیز کردن آلومینیوم بر پایه حلال آلی تهیه کرده و نقاطی را که خیلی چرب شده‌اند را با استفاده از شوینده پاک کنید.
 3. برای ساخت یک شوینده مناسب می‌توانید از مخلوط جوش شیرین و آب لیمو استفاده کنید. این شوینده، نه تنها پنجره را تمیز کرده بلکه آن را درخشان‌تر نیز می‌کند.
 4. مخلوط تهیه شده از جوش شیرین و آبلیو باید تا وقتی که کاملا خشک شوند روی قاب آلومینیومی باقی بماند. زمان دقیق خشک شدن این مخلوط کاملا به درجه حرارت محیط شما بستگی دارد.
 5. بعد از اینکه نظافت قاب پنجره به پایان رسید، از اسفنج یا پارچه نانو برای پاک کردن مخلوط استفاده کنید. همچنین می‌توانید شیشه را به طور کامل با آب بشویید.
 6. برای برق انداختن قاب آلومینیومی خود با استفاده از سیم فولادی و آب قاب خود را بشویید تا جلای بیشتری داشته باشد.

 

تیم ایماژ نما آماده پاسخ به تمامی سوالات شما در زمینه پنجره است. برای دریافت پاسخ این پرسش‌ها کافی است روی لینک مشاوره تخصصی (جهت ارائه قیمت) کلیک کنید.

3.6/5 - (16 امتیاز)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران 0