تهران - بلوار اندرزگو - خ سلیمانی غربی - بن بست لادن - پلاک 9
  • تلفن تماس 02122394997

  • آدرس ایمیل

پنج نکته کلیدی برای نگهداری بهتر از پنجره‌های UPVC

نگهداری از پنجره های upvc

پنجره‌های دوجداره و UPVC این روزها به خاطر مزایای زیادی که دارند، بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند و استفاده از آن‌ها در پروژه‌های ساختمانی روز به روز بیش‌تر می‌شود. این پنجره‌ها به خاطر مواد به کار رفته در ساختار و سازه آن‌ها، عمری طولانی دارند که البته می‌بایست در طول عمر آن‌ها مواردی را نیز رعایت کنید. در این مقاله برای شما پنج نکته کلیدی برای نگهداری پنجره‌ UPVC را آماده کرده‌ایم تا بتوانید استفاده بهتری از این پنجره‌ها داشته باشید.

پنجره‌های دوجداره عمری طولانی دارند، عایق گرما و سرما هستند، مصرف انرژی را کاهش می‌دهند، نمای ساختمان را زیباتر می‌کنند، در برابر آتش سوزی مقاوم هستند، در شرایط محیطی مختلف پوسیده و زنگ زده نمی‌شوند، امنیت منزل شما را بیش‌تر می‌کنند، با محیط زیست سازگار هستند و قابل بازیافتند و چندین و چند مزیت دیگر که حتما شما را در انتخاب این نوع از پنجره‌ها مصمم می‌کند؛ اما لازم است که برای کارآیی، عملکرد و عمر هر چه بهتر و بیش‌تر این پنجره‌ها نکاتی را نیز رعایت کنید که در ادامه آن‌ها را خواهیم دید.

اهمیت و چگونگی نظافت پنجره‌های دوجداره

نکات اصلی نگهداری پنجره UPVC

  1. تمیز کردن دوره‌ای
  2. بازدید دوره‌ای قسمت‌های پنجره
  3. رگلاژ کردن دوره‌ای
  4. باز و بسته کردن پنجره
  5. دوری از آتش

البته برای نگهداری هرچه بهتر از پنجره‌های UPVC بهتر است از کارکرد و کاربرد آن‌ها اطلاعات بیشتر داشته باشید که به این منظور می‌توانید به مقاله کرتین وال چیست؟ مزاجعه فرمایید.

تمیز کردن دوره‌ای پنجره یو پی وی سی

لاستیک‌های درزگیر به کار رفته در در و پنجره‌های UPVC، برای عملکرد هر چه بهتر و خرابی دیرتر نیاز دارند که به صورت دوره‌ای تمیز شوند تا گرد و غباری روی آن‌ها نماند. به همین خاطر لازم است حداکثر هر سه ماه، این لاستیک‌ها را با پارچه‌ای بدون پرز و تمیز و آب و صابون یا مایع شوینده، تمیز کنید. در این شست‌وشو مراقب باشید تا از مواد شیمیایی مثل الکل، استون، بنزین یا تینر استفاده نکنید چرا که این مواد خود باعث خرابی زودتر و باعث پوسیدگی لاستیک‌های درزگیر می‌شوند.

این تمیز کردن دوره‌ای لاستیک‌ها و درزگیرها، موجب انعطاف و نرمی بیش‌تر این لاستیک‌ها می‌شود و در نتیجه عمر این لاستیک‌ها نیز افزایش می‌یابد. همچنین این نرمی و انعطاف بیش‌تر باعث می‌شود تا باز و بسته شدن پنجره‌ها نیز راحت‌تر صورت گیرد.

روغن‌کاری دوره‌ای یراق آلات پنجره‌های UPVC نیز هم باعث بهتر باز و بسته پنجره‌ها خواهد شد و هم عمر قطعات به کار رفته در پنجره‌های UPVC را افزایش می‌دهد. برای روغن‌کاری می‌توانید از روغن‌های رقیق مثل روغن چرخ خیاطی استفاده کنید.

پنجره‌ها از کارخانه با کاورهایی برای شما فرستاده می‌شود که کار محافظت را انجام می‌دهند. حواس‌تان باشد که بعد از نصب پنجره‌ها اگر هنوز عملیات ساختمانی‌تان تمام نشده است، این کاورها و برچسب‌ها را نکنید و بگذارید تا آخر کار پروژه باقی بمانند تا از صدمات احتمالی جلوگیری کنید. اما بعد از تمام شدن کارهای ساختمانی، دیگر نگذارید این برچسب‌ها باقی بمانند؛ چرا که به دلیل بازیافتی بودن آن‌ها ممکن است بعد از مدتی، حداکثر 90 روز، دیگر برچسب‌ها جدا نشوند و اثر چسب آن‌ها روی پنجره باقی بماند. اگر در جدا کردن این برچسب‌ها به مشکل خوردید، با حرارت کمی مثل سشوار می‌توانید به راحتی آن‌ها را بکنید.

بازدید دوره‌ای قسمت‌های پنجره UPVC

مثل تمیز کردن دوره‌ای که به طول عمر و کارآیی بهتر پنجره‌های UPVC کمک می‌کند، بازدید دوره‌ای از لولاها، دستگیره‌ها، یراق آلات، پیچ‌ها و … نیز همین مزیت را برای پنجره‌ها دارد. هر چند ماهی دستگیره‌ها، قسمت‌های متحرک پنجره‌ها، لولاها و یراق‌های پنجره‌های UPVCتان را چک کنید، شاید یکی از پیچ‌ها کمی شل شده باشد و با همین بازدید و سفت کردن ساده و به موقع آن، بتوانید از خرابی و مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

رگلاژ کردن دوره‌ای

رگلاژ بودن پنجره‌هایتان را نیز هر از گاهی چک کنید، باز و بسته کردن نادرست پنجره ممکن است باعث شود آن پنجره از رگلاژ خارج شود. این موضوع به مرور زمان باعث می‌شود تا با فشاری که به دیگر قسمت‌ها و قطعات پنجره می‌آید، پنجره‌های دوجداره و UPVC خاصیت و ویژگی عایق‌بندی خود را از دست بدهند و عمر کوتاه‌تری نیز داشته باشند.

باز و بسته کردن پنجره

پنجره‌های دوجداره و UPVC به دلیل داشتن تنوع بسیار در حالت‌های بازشو، نکاتی دارد که باید حین باز و بسته کردن پنجره‌ها به آن دقت شود وگرنه مشکلاتی برای پنجره پیش خواهد آمد که هم در عمر این پنجره‌ها اثرگذار است و هم در کارآیی آن‌ها. بعد از نصب پنجره‌ها حتما از نصابی که از سمت کارخانه آمده طرز استفاده از قفل‌ها و دستگیره‌ها را جویا شوید و طبق همان عمل کنید تا مشکلی پیش نیاید.

یکی از نکاتی که باید مدنظر قرار دهید این است که اهرم دستگیره باید حتما در زاویه 0 درجه، 90 یا 180 درجه واقع شود تا از ساییدگی قطعات جلوگیری شود؛ همچنین اگر می‌خواهید یکی از لنگه‌های پنجره‌ را باز بگذارید، حتما از استوپر یا مهار پنجره استفاده کنید.
اهمیت استفاده درست از قفل پنجره‌های دوجداره

دوری از آتش

هیچ وقت وسایلی که گرمای زیاد دارند یا شعله مستقیم آتش دارند را به این نوع از پنجره‌ها خیلی نزدیک نکنید. استفاده از وسایلی مثل جوشکاری و فرزکاری در کنار پنجره‌های دوجداره باعث می‌شود خاصیت عایق‌بندی این پنجره‌ها کم شود یا از بین برود. اگر مجبور به انجام این کارها هستید، حتما روی پنجره‌های دوجداره را بپوشانید.

برای آشنایی بیشتر در خصوص انواع پنجره‌های یو پی وی سی می‌توانید به مقاله انواع پنجره یو پی وی سی (UPVC) مراجعه فرمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران 0