"> نمای ترمووود | ترمووود | ایماژ نما
تهران - بلوار اندرزگو - خ سلیمانی غربی - بن بست لادن - پلاک 9
 • تلفن تماس 02122211335

 • آدرس ایمیل

نمای ترمووود

ترمووود چیست؟

از دوران قدیم انسان متوجه شد با حرارت دادن چوب می تواند مقاومت آن را در برابر رطوبت، نور و عوامل محیطی دیگر افزایش دهد. محصولات ترمووود طی فرآیند خشک کردن چوب در برابر بخار آب و گردش هوا به دست می آید. ترمووود به دلیل کاهش بسیار ناچیز در ابعاد، دارای قدرت اجرا و نصب و سرویس کاری بالایی می باشد. همچنین، زمانیکه چوب تا دمای خاصی حرارت می بیند، برای حشرات از جذابیت کمتری برخوردار می شود که این باعث افزایش طول عمر چوب می شود.

نمای ترمووود چیست؟

نمای چوبی ترمووود در واقع پوسته یا پوشش ساختمان است و علاوه بر جنبه‌ ی زیبایی و چشم‌ نوازی می ‌تواند به عنوان محافظی در برابر عواملی نظیر سرما، گرما و رطوبت عمل کند و باعث تثبیت دمای داخل ساختمان شود. بهره گیری از چوب طبیعی ترمووود در نمای ترمووود ساختمان، زیبایی، لطافت و گرمی فراوانی به نما می بخشد و ساختمان را به نمادی زیبا با معماری ساده تبدیل می کند.

 

خصوصیات نمای ترمووود:

۱-چگالی: چگالی توسط اندازه‌گیری وزن و ابعاد بدست می‌آید. واحد چگالی kg/m2است. پروسه تولید ترمووود چگالی را حدود ۱۵% متوسط کاهش می‌دهد.

۲-مقاومت: مقاومت چوب رابطه مستقیم با چگالی دارد. پروسه ترمووود بطور آهسته چگالی را کاهش می‌دهد و بنابراین بر مقاومت اثر می‌گذارد. اما مقدار مقاومت وزنی عملا” بدون تغییر می ماند.

 • مقاومت خمشی و مدول الاستیته: مواد در معرض دماهای زیر c˚ ۲۰۰ کاهش چندانی در مقاومت خمشی ندارند. کاهش واضح در مقاومت خمشی افقی در مواد در معرض بالای c˚ ۲۰۰دیده می‌شود.
 • مقاومت فشاری: مقاومت فشاری به چگالی چوب بستگی دارد. بنا به آزمایش‌های انجام گرفته نتیجه می‌شود که تاثیر چندانی بر مقاومت فشاری وجود ندارد.
 • مقاومت شکاف خوردگی: پروسه ترمووود سبب کاهش مقاومت شکاف خوردگی می‌شود. بسته به دما این کاهش در دماهای بالای c˚ ۲۰۰ بیشتر می‌شود.
 • مقاومت پیچ خوردگی: مقاومت پیچ‌خوردگی رابطه مستحکمی با چگالی دارد. تاثیر اصلی بر مقاومت پیچ‌خوردگی بیشتر ناشی از اختلاف کلی در چگالی چوب است تا از روش و روند ترمووود شدن. دیده شده که مواد با چگالی کمتر، نتایج بهتری در صورتی که حفره‌های باریک از قبل در داخل دریل شده باشند میدهند.

۳-سفتی سطح: پروسه ترمووود تاثیر محدودی بر خواص سفتی Brinellدارد. واریانس بیشتر به چگالی و جنس چوب مورد استفاده بستگی دارد.

۴-تعادل مقدار رطوبت: پروسه ترمووود منجر به کاهش رطوبت متعادل می‌شود. هنگامی که در دماهای بالا فراوری شود، مقدار رطوبت موجود ۴۰ تا ۵۰ % کمتر از چوب فرآوری نشده است.

۵-ثبات: بعلت مقدار رطوبت اندک و تغییرات شیمیایی کامپوزیت چوب، تورم شعاعی و تانژانتی نسبت به مواد اولیه بطور چشمگیری کاهش می‌یابد. در برخی موارد کاهش حرکت ابعادی حدود ۴۰ – ۵۰% می ‌باشد.

۶-نفوذپذیری: پروسه ترمووود، جذب آب توسط چوب را کاهش می‌ دهد. مقدار این کاهش ها تفاوت دارند و به اصل جنس چوب ها بستگی دارد..

۷-خواص گرمایشی: آزمایش‌ها نشان می‌دهد که رسانایی گرمایی ترمووود ۲۵ – ۲۰% کمتر از چوب فرآوری نشده است بنابراین موجب افزایش عایق ‌بندی می‌شود.

۸-دوام بیولوژیکی: آتست های استاندارد (EN 113, ENN 807) در شرایط آزمایشگاهی، افزایش قابل توجه دوام بیولوژیکی را نشان می‌دهد. افزایش دوام در نتیجه از بین رفتن منابع تغذیه‌ ای در چوب و تغییرات شیمیایی ساختار مرکب چوب است. سطح مقاومت در برابر خوردگی قارچ ‌ها با افزایش دما زیاد می‌شود.

۹-مقاومت جوی: همانند بسیاری از مواد، ترمووود در مقابل اشعه ماوراء بنفش ضعف دارد. در عمل، پس از مواجه بودن کوتاه مدت با نور مستقیم خورشید رنگ چوب از قهوه‌ای به طوسی تغییر می‌یابد. بعلاوه اشعه ماوراء بنفش سبب ایجاد ترک‌ های کوچک می‌شود اثر طبیعی باران و خورشید سبب جدا شدگی چوب از سطح می‌شود بخصوص در صفحات بدون پوشش‌دهی.

 

انواع چوب ترمووود در نمای ساختمان ها:

از انواع چوب ترمووود در ساخت نمای ساختمان ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نرم چوب ها (Soft Wood)
 • سخت چوب ها (Hard Wood)

ترمووود

۱- نرم چوب ها:

نرم چوب ها از درختان سوزنی برگ به دست می آیند، که مشهورترین آنها درخت کاج یا صنوبر است. درختان کاج فنلاند از بهترین انواع چوب های کاج در جهان هستند، زیرا شرایط اقلیمی خاص منطقه نیمه قطبی فنلاند به گونه ای است که زمستان های بلند و تابستان های کوتاه دارد و درختان تنها دوماه از سال فرصت رشد دارند؛ رطوبت خاک بسیار بالاست و در تابستان ها در شرایط ایده آلی برای یک جنگل قطبی وجود دارد. به علت کوتاه بودن تابستان درخت ها فقط فرصت دارند به سمت آفتاب و مستقیم حرکت کنند، در نتیجه درختان بسیار صاف و مستقیم به طور عمودی رشد می کنند. این امر باعث می شود درختان کاج فنلاندی بسیار مناسب برای تهیه الوار باشند.

درخت کاج یا پاین در نمای ترمووود:

درخت کاج که از انواع سوزنی برگان است و دارای گونه های فراوانی می باشد، همیشه سبز است و از دسته نرم چوب بوده و چوب آن سبک می باشد. همچنین چگالی کمی دارد و باعث می شود در نمای ساختمان بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. این نوع از چوب ها دارای گره های ۷ و ۸ بوده، برش های طولی و عرضی دارند و با ضخامت مشخص، برش های متنوعی را برای اجرا در کاربری های متنوع تولید می کنند.

درخت اسپروس یا نوئل در نمای ترمووود:

درخت اسپروس یا نوئل با توجه به اینکه از سوزنی برگان است، جزو نرم چوب ها محسوب می شود. گره های درخت اسپروس بصورت نقطه ای بوده و در طول چوب بصورت نا متوازن تکرار می شود.

۲- سخت چوب ها:

سخت چوب ها از درختان پهن برگ به دست می آیند، که مشهورترین آنها چوب ون یا اش است. این درختان در زمستان برگریز هستند و در بهار برگ های جدید آن ها رشد می کند. این چوب ها دارای چگالی یا فاصله مولکولی کمتری هستند و به علت نداشتن گره های مرکزی از بافت خاصی برخوردارند که بسیار زیباست.

درخت اش یا زبان گنجشک در نمای ترمووود:

زبان گنجشک یا اش از درختان پهن برگ و خزان پذیر بوده و شاخه های منظم درخت زبان گنجشک دارای برگ های مرکب، شانه ای و دندانه دار هستند. رنگ پوست تنه درخت اش خاکستری روشن تا خاکستری سبز و تنه آن پوسته پوسته است. درختان اش به علت مقاومت بالا در فضاهای شهری استفاده زیادی دارند. چوب درخت زبان گنجشک از دسته سخت چوب و بدون گره بوده و به علت استحکام و چگالی بیشتر برای کاربری هایی مانند کفپوش، پله و فضاهایی که فشار بیشتری را متحمل می شوند، مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل سخت بودن این نوع از چوب، در مقابل از دست دادن رطوبت مقاومت نشان می دهد و فرآیند ترمو باعث خشک شدن کامل چوب نمی شود. به همین دلیل استفاده از این نوع چوب برای فضای باز پیشنهاد نمی گردد.

مشاوره تخصصی در خرید و اجرای نمای ترمووود (جهت ارائه قیمت)

مزایای نمای ترمووود:

 1. مقاومت بالا و طولانی در برابر سایش و شرایط جوی مختلف
 2. نصب آسان و سریع
 3. قابلیت برش هلالی جهت محل های قوس دار
 4. شستشو و نگهداری آسان
 5. عایق حرارتی عالی
 6. وزن کم
 7. بدون تاثیر مخرب بر سلامت انسان
 8. بافت خالص و یکنواخت
 9. رنگ زیبا
 10. مقاوم در برابر پوسیدگی و حمله حشرات
 11. دارای خلوص و یکنواختی

معایب چوب ترمووود

 • کاهش مقاومتهای مکانیکی در چوب ترمو
 • عدم مقاومت به اشعه ماورای بنفش آفتاب