تهران - بلوار اندرزگو - خ سلیمانی غربی - بن بست لادن - پلاک 9
  • تلفن تماس 02122394997

  • آدرس ایمیل

با انواع نمای کرتین وال آشنا شوید – بخش دوم

انواع نمای کرتین وال 2

نماهای کرتین وال یا نمای شیشه‌ای، یکی از انواع نماست که به خاطر ظاهر زیبا، نصب و اجرای آسان، عایق‌بندی حرارتی، صوتی و آب‌بندی کامل، کاهش هزینه‌های بهره‌برداری و نگهداری از نما و … به یکی از نماهای پرکاربرد تبدیل شده است و طرفداران بسیاری هم دارد. در این نوشته قصد داریم تا شما با انواع نمای کرتین وال آشنا شوید و هر کدام از آن‌ها و ویژگی‌هایشان را بشناسید.

ساخت نمای کرتین وال کاملا صنعتی است و شرایط نصب آن هم با توجه به شرایط پروژه بسیار آسان و منعطف است. این نما به خاطر Self-support بودنش هیچ بار اضافه‌ای به ساختمان وارد نمی‌کند و فشار بارهای وارده ناشی از باد، نشست‌های زمین یا زلزله را تحمل می‌کند. این مقاومت به خاطر سازه آلومینیومی نمای کرتین وال است که سطح مقطع پروفیل‌های استفاده شده در این نما بزرگ است و نیاز مهندسان را به شبکه‌بندی برای زیرسازی نما از بین برده و خود این پروفیل‌های آلومینیومی با پیچ به هم یا به ساختمان متصل می‌شوند.

این نوع نما به خاطر مصالح سبک استفاده شده در آن و همچنین مختصات سازه‌ای آن، بهترین گزینه برای نمای ساختمان‌های بلند مرتبه به شمار می‌رود و استفاده از آن مزایای بسیاری هم برای سازندگان و سرمایه‌گذاران پروژه دارد و هم برای استفاده کنندگان از ساختمان.

 

انواع نمای کرتین وال به شرح زیر است که با دو نوع Facecap و Frameless در بخش قبلی همین مقاله آشنا شدیم و چگونگی کارکرد و ساختار هر کدام را دیدیم. در این بخش می‌خواهیم دو نوع دیگر از نمای کرتین وال را بررسی کنیم و درباره جزئیات آن‌ها بیش‌تر بدانیم. همچنین سیستم‌ها و مدل‌های نصب این نمای شیشه‌ای زیبا و خاص را هم در انتها خواهیم دید.

 

  • Face cap
  • Frameless
  • Semi frameless
  • U channel

 

 

Semi frameless

نمای سمی فریم لس ترکیبی زیبا و منحصر به فرد از دو نوع دیگر از نمای کرتین وال فریم لس و فیس کپ است. در این مدل از نمای کرتین وال با توجه به طراحی یکی از لامل‌های عمودی یا افقی حذف می‌شود و بنا به طراحی در یکی از این جهت‌ها از درپوش و در جهت دیگر از لاستیک‌های عایق و چسب‌های مخصوص سیلیکونی برای تثبیت شیشه استفاده کرد. این موضوع باعث می‌شود تا جلوه این نما از بیرون ساختمان بسیار زیبا و متفاوت باشد.

نمای سمی فریم لس

U channel

در مدل یو چنل نماهای کرتین وال شما هیچ فریم و کلاف آلومینیومی دور شیشه‌های نما نخواهید دید. در نصب نمای کرتین وال با مدل یو چنل، شیشه‌ها و قطعات آلومینیومی با اسپیسرهای مخصوصی در بین لامل‌ها نصب و متصل می‌شوند. شاید بتوان این نوع نمای کرتین وال را مدلی از نمای فریم لس دانست که به طور کامل فریم‌ها حذف شده‌اند و خبری از آن‌ها نیست.

شیشه‌‌های نمای یوچنل بعد از نصب با اسپیسرها توسط چسب‌های مخصوص به نما متصل و فیکس و عایق‌بندی می‌شوند. استفاده از این نوع نما برای مواقعی که می‌خواهیم هزینه نما را کاهش دهیم ولی نمایی شکل مدل فریم لس داشته باشیم، بسیار مناسب است.

البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که نمای کرتین وال یو چنل برای ساختمان‌های بلند مرتبه خیلی مناسب نبوده و تا حداکثر ارتفاع ۲۰ متر استفاده از این مدل پیشنهاد می‌شود. در این مدل نمای کرتین وال می‌توان هم از شیشه دوجداره و هم شیشه سه جداره استفاده کرد و با استفاده از شیشه‌های رنگی می‌توان ظاهری متفاوت و زیبا به این نما بخشید. یکی دیگر از مزایای این نوع نما این است که داخل ساختمان از بیرون بسیار کم‌تر از انواع دیگر نماها دیده می‌شود و باعث ایجاد فضایی آرام داخل ساختمان است، این در حالی است که برای افراد درون ساختمان این محدودیت وجود ندارد و دید وسیعی به بیرون دارند.

 

همه انواع نمای کرتین وال که با آن در این مقاله و بخش اول آن آشنا شدیم به روش‌های مختلفی نصب می‌شوند که به سه دسته تقسیم می‌شوند. هر کدام از این روش‌ها مزیت‌ها و عیب‌هایی دارند که بنا به نوع ساختمان و شرایط پروژه می‌توان بهترین آن‌ها را انتخاب کرد. این سه نوع به شرح زیر است:

  • سیستم استیک (Stick)
  • سیستم سمی یونیتایز (Semi-Unitized)
  • سیستم یونیتایز (Unitized)

 

با انواع نمای کرتین وال آشنا شوید- بخش اول

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران ۰